четвъртък, 22 март 2018 г.

Пухкав, нежен, ароматен и невероятно вкусен френски хляб с ръжено брашно и малц в хлебопекарна машина (авторска рецепта) / Fluffy, Delicate, Fragrant and Incredibly Delicious French Bread with Malt in a Bread Machine





Този хляб е за мераклии и ценители! 
Той се получава с изключително нежна, пухкава, равномерно-пореста вътрешност и невероятно тънка, но хрупкава коричка. Това ясно се вижда на снимките. Освен това е изключително мек, еластичен, както също можете да видите от снимката по-горе, и изобщо не се троши!


А най-впечатляващото е, че като престои 24 часа, става още-по вкусен!
Уникален хляб, той ще ви плени с вкуса си!

Снимките на хляба са направени 11 часа след неговото изваждане от хлебопекарната машина - след като го оставихме цяла нощ да престои, увит в плътна хавлиена кърпа и добре да изстине.

Едва тогава го нарязахме.



Отвън всички (или почти всички) хлябове, излезли от хлебопекарна машина, си приличат, затова беше важно първо да покажем как изглежда той разрязан, а след това и целия, неначенат самун.

Рецептата е адаптирана към нашата хлебопекарна Finlux 1683W от колекцията рецепти за хлебопекарни машини Redmond, но може да се замеси и изпече във всяка машина за хляб, като, при необходимост, продуктите се редуцират, умножени по подходящ коефициент.


Необходими продукти за хляб с тежина 1000 грама:

560 (петстотин и шестдесет) г пшенично брашно тип 650
80 г ръжено брашно (но не пълнозърнесто)
3.5 супени лъжици червен ечемичен малц, смлян на брашно
0.5 чаена лъжичка смлян ким
1.5 супени лъжици ленени семена (по желание)
1.5 чаена лъжичка сол
1.5 чаена лъжичка мед, желателно тъмен (ние използвахме манов мед)
1.5 чаена лъжичка суха мая СафМомент-червена
360 г вода
60 г слънчогледово олио

Основните продукти претегляме с везни, включително водата.
Чаената и супената лъжица са мерителните лъжици от комплекта, който върви с хлебопекарната.
Единствено за меда сме използвали като мярка една стандартна метална чаена лъжичка, каквито има във всеки дом.

Количествата на продуктите са посочени изключително точно. Разминаване в незначителна степен може да се получи единствено ако използвате брашна на други фирми, защото се знае, че не всички брашна са еднакви и някои поемат повече вода, а други - по-малко. В такъв случай трябва да добавите малко брашно или малко вода, в зависимост от това дали тестото ви не се е получило малко по-твърдо или малко по-меко от препоръчителното.

На снимките по-долу показваме продуктите, които сме използвали ние:

Пшеничното брашно е марка "Optima linija" тип 650, от ТМаркет

Ръженото брашно е от фирма "Елиаз", в опаковка по 0.5 кг, купуваме го в ТМаркет.

Малцът е карамелен ечемичен пивоварен малц тип "Caraaroma"  от онлайн-магазин "Винарко">>>
Последните поръчки ги правихме от този онлайн магазин, защото във Винарко, кой знае защо, въпросният малц от доста време го няма (бел. ред. май 2021)
 
!!! Брашното на Optima Linja може да се замени с друго брашно тип 650, а сеяното ръжено брашно на Елиаз... наистина е сложно. В България ръжено брашно почти ме се произвежда и няма избор, за жалост... :( (бел. ред. май 2021)

Много вкусен хляб се получава с манов мед, който по стандарт, ако е истински, е с великолепен тъмен карамелен цвят и не е прекалено сладък, но като заместители може да се използват кафява захар или меласа.

Ленено семе в оригиналната рецепта няма, но идеално му подхожда! Допълва вкуса му, обогатява го и така приятно похрусква между зъбите!





Приятният медено-кафяв цвят на хляба, а също вкусът и ароматът идват от карамеления малц (и от меда и кима), така че ако искате да получите наистина хубав на вид, пухкав, мек, ароматен и неповторимо вкусен френски хляб с малц, трябва да си доставите червен (карамелен) малц (или  малцов екстракт, но той е по-скъп).

На пипане изпеченото хлебно тесто на филийките е необикновено нежно, меко и пухкаво и се запазва дълго време така  - практически до изяждането на самуна.

Обикновеният бял хляб, пък бил той и от екстра качество брашно и с прясно мляко, никога не може да стане с толкова фина и нежна, буквално копринена структура.

Така, изпичайки самун след самун, за себе си ние стигнахме до извода, че малцът е идеалният "подобрител" за хляб. Никакви други химически добавки и подобрители, с каквито са бъкани хлябовете от магазинната мрежа,  не са ви нужни, за да получите толкова великолепен, мек, нежен, ароматен и вкусен  хляб!

В идеалния случай би трябвало хлябът да се изпече с червен ръжен малц, но в България нямаме нито традицията, нито културата за печене и консумация на хляб с малц, поради което търсенето на ръжен малц е нулево и такъв изобщо не се предлага - нито се произвежда, нито се внася.
По тази причина се налага да се задоволим  с това, което може все пак да се намери на бедния на подобни продукти български пазар.

Не е скъп и според нас е по джоба на всеки.

Добре е да се използва прясно смлян малц, защото тогава ароматът е най-силен.

НЕ използвайте малц, смлян за пивоварни нужди!!! Той се мели по друг начин, като само се отделя люспата от зърното и няма да ви свърши работа.

Купете си малц на зърно в пакет по 1 кг. от съответния, посочен по-горе, тип или друг, който си изберете и си го смелете у дома в мелничка за кафе.

За да получите този приятен медено-кафяв цвят на хляба, трябва да използвате червен (карамелен) малц. В противен случай при употреба на ръжено брашно ще получите сив хляб.

Във Фейсбук получихме въпрос: "С какво може да се замени малцът?" 
Отговаряме и тук, защото вероятно и други ще се запитат:
Малцът не може да се замени с нищо! 

За да постигнете резултата, който виждате на снимките, ви е нужен червен (карамелен) малц. Той ще придаде на хляба точно този великолепен оттенък, аромат и вкус.
Линк към онлайн магазина и подходящия тип малц е даден по-горе.

Друг подходящ тип малц е  Карамелен малц Carared>>> , с аромат на карамел, мед и бисквитки .

И още един съвет:
Ако искате да се насладите на този уникален хляб, не си губете времето и енергията с експерименти от типа на: 
"...Ако не сложа малц, ще получа пак същия хляб, но няма да е медено-кафяв, а сив...", както прибързано заключи една потребителка във  Фейсбук. 

Не, няма да получите същия хляб, а един много неудачен ерзац, който няма да има нито тази структура и консистенция, нито този цвят, нито този вкус, нито този аромат!

1 кг малц струва само  3 лева, а с него ще направите не по-малко от 30-40 хляба. Траен е, не заема място и с 1 кг от продукта ще си угаждате с вкусен хляб доста дълго време.





Начин на приготвяне на хляба:

В купа отмерваме двата вида брашно, добавяме малца и смляния ким и добре размесваме.

Продуктите сипваме в хлебопекарната по реда, по който са посочени в инструкцията на машината, която използваме. В повечето хлебопекарни машини първо се сипват олиото (не забравяме с олио и с помощта на силиконова четчица да намажем стените на хлебопекарната), солта, меда, водата, следват сухите съставки и най-отгоре маята. В Panasonic първо са сухите съставки, след това - течните.

Включваме машината на програма "Френски хляб", тежина 1250 грама (така удължаваме времето за месене и втасване), цвят на коричката - медиум (средна). Времетраенето на програмата при нас е 3 часа и 15 минути, с включено 15 минути предварително затопляне на продуктите.

След първото месене ние изключваме машината и  включваме повторно със същите настройки. Така си осигуряваме едно допълнително загряване и трето месене (нашата машина е програмирана с две месения), което прави хляба много по-мек и по-пухкав.

Ето такава стегната топка тесто трябва да имаме в хлебопекарната по време на първото замесване. То трябва да отскача като еластична топка при месенето от стените на хлебопекарната машина. Тестото не трябва да се маже под лопатките, но не трябва и да е прекалено твърдо. Ако е необходимо, може да добавим малко брашно или малко течност, в зависимост от това дали тестото не се е получило по-твърдо или напротив - по-меко от желаното.




На звуковия сигнал по време на последното месене добавяме ленените семена и затваряме капака.

Ако е необходимо, преди последното надигане на тестото отваряме капака и с помощта на силиконова шпатула, намазана с малко олио, оформяме хубав, правилен  на вид самун от тестото.

 Така изглежда тестото по време на последното втасване преди печенето:


С допълнителното загряване и месене времетраенето на програмата е общо 3 часа и 43 минути и резултатът за изпечения френски хляб е просто превъзходен!

Когато програмата приключи, никога не изключваме машината и не вадим хляба веднага. Оставяме го да престои в затворената машина на режим "поддържане на топлината" още поне половин час.

Извадения хляб оставяме на решетка открит десетина минути, после го завиваме в плътна памучна (хавлиена) кърпа и го оставяме върху решетката на стайна температура до окончателното му изстиване.

След това можем да го нарежем и да му се насладим.

Добър апетит!

Заповядайте и в нашата група във Фейсбук

"Всичко за хляба и домашната хлебопекарна (информация, съвети, рецепти)">>>







вторник, 20 март 2018 г.

Тези зелени очи!...


Отива си и Божанка...
Любимото благородно и благодарно малко създание се готви да ни напусне...

Толкова много я обичаме, толкова много години е прекарала с нас, толкова пъти сме спасявали живота и, толкова много спомени, преживелици и обрати в 18-годишния ни живот заедно!

Толкова много кротост, разум, любов, доверие и преданост е имало винаги в тези зелени очи!...
Толкова много!

А сега трябва да се сбогуваме... завинаги.

Сърцата ни се късат.

Обичаме те, Божанке, Благородна и Кротка Божия Душичке!

Много боли, когато си отива любимо същество.
След Чунчето - и тя ни напуска.

Остава ни кучето, Цезарчо. А и той е вече на 14...

Само който се е грижил и е обичал домашен любимец, може да го разбере.

Обичаме те, наше благородно, кротко, предано, мъркащо и приказващо на своя си език, приказливо любимо пухкаво котешко момиченце!

Сега и завинаги в сърцата ни!...


сряда, 7 март 2018 г.

Пухкав, нежен, мек, топящ се в устата - неустоимо апетитен тутманик в хлебопекарна машина / Irrestibly Delicious Tutmanik in a Bread Machine - It's Fluffy, Delicate and It Melts In Your Mouth!






Ако не беше заглавие, би било по-правилно да кажем така: Пухкав като облак, нежен като кадифе и мек като памук - най-вкусният тутманик, който някога сме опитвали!
И ни най-малко не би било преувеличено, даже напротив, суперлативите за тази изумителна вкусотия пак ще бъдат недостатъчни!





Ако имате хлебопекарна машина, горещо ви препоръчваме да го опитате!

Той със сигурност ще се превърне във вашия любим тутманик и скоро ще забравите колко много усилия ви струва да месите, втасвате и печете тутманик във фурна!

А и вкусът става несравнимо по-добър, защото в хлебопекарната машина се създават много по-добри условия за втасване и изпичане на тестени изделия - с нейната поддържана от датчици подходяща температура на втасване и печене и запазване на влагата при печенето - нещо, което е много по-трудно да постигнем във фурната.

Струва си!

И да, има още нещо! Ние изразихме много недоволство от недомислиците на хлебопекарната Finlux 1683W, проявени от производителя, че и от издателя на инструкцията, но с изумление открихме, че и други хлебопекарни машини от този клас: Gorenje BM1600WG, Andrew James AJ001404 са програмирани по същия начин - да замесват тестото само два пъти, което по наше мнение е крайно недостатъчно, за да изпечем достатъчно нежни, пухкави и меки тестени изделия. Особено ако искаме да получим копринено гладка и еластична структура на тестото и печиво на конци - както сме свикнали ние българите.

Но ние намерихме начин да преодолеем този проблем, а това ни примири и с машината.

Резултата виждате на снимките: пухкав като облак, мек като памук и неустоимо апетитен тутманик с великолепна хрупкава маслена коричка и изумително нежна вътрешност! 


Топящ се в устата и с опияняващ аромат на масло, мляко и сирене!



Необходими продукти за тутманик с тегло 1300 грама 

Ние го печем в хлебопекарна Finlux, конструирана за хляб с тегло до 1500 грама и той изпълва ваничката на хлебопекарната до краен предел.

(Днес пекохме тутманика повторно и малко изменихме количествата на мазнината и млякото - получи се още по-вкусен, макар да изглежда, че вече няма накъде. :)
Затова посочваме продуктите така, както ги използвахме днес)

– 570 г бяло брашно (ние използваме София Мел Класик)
– 4 яйца L р-р
– 330 г твърдо необезсолено краве сирене (нашето беше доста меко и лопатките на ваничката го раздробиха твърде ситно, но вкусът на сирене определено се чувства много силно)
*** 190 г мазнина, както следва: 60 г слънчогледово олио, 60 г зехтин екстра върджин и 70 г краве масло
– 110 г прясно мляко
– 1.5 ч.л. сол
– 1.5 ч.л. захар
– 1.5 ч.л. суха мая Саф Момент червена (ако използвате и вие с тази мая, не слагайте повече - тя е много силна и рискувате да гоните и събирате прелялото тесто из машината).


*** С горепосочените количества мазнини и мляко тутманикът не е така мазен - много хора не харесват твърде мазните храни.
Ако обаче искате по-маслен тутманик, може да сложите 220 г мазнина, както следва:
70 г слънчогледово олио, 70 г зехтин екстра върджин, 80 г краве масло
и 90 г прясно мляко
Ние го направихме и по двата начина – с по-малко мазнина и повечко мляко на нас ни хареса повече. За себе си изберете вие.


Ако вашата машина пече хляб с други размери, то умножете теглото на продуктите по подходящ коефициент и ще получите правилните количества за вашата хлебопекарна.

Всички продукти претегляме с везни, вкл. и течните съставки, само солта, захарта и маята  измерваме с мерителната лъжичка, която върви с хлебопекарната.

Хлебопекарната ни е с функция за предварително загряване на продуктите, като загряването на студените продукти е включено като етап от приготвянето на хляба във всяка програма за хляб.

Освен това този модел на Finlux има и програма за заквасване на кисело мляко (йогурт), а изкушените кулинари знаят, че киселото мляко се заквасва и тестото втасва при една си съща температура: 38С - 40С.
Ние използвахме това удобство.

1. Всички продукти извадихме от хладилника.
В по-дълбок съд счупихме четирите яйца и леко ги разбихме с вилица.

Всяка следваща течна съставка добавяхме в същата купа, като преди нейното добавяне нулирахме везните.

Отмерихме млякото, олиото, зехтина и маслото.

Маслото нарязахме предварително на малки късчета, без да да го разтопяваме.

2. Отмерихме брашното.
Всички препоръчват брашното да се пресява предварително, но сигурно ще се изумите като разберете, че тутманикът от снимките е приготвен от брашно, което не сме пресявали предварително.
На вас оставяме да решите дали да пресеете или не вашето брашно.

3. Изсипахме студените течни съставки във ваничката на хлебопекарната, добавихме солта и захарта и включихме за 15 минути програмата за йогурт  - така си осигурихме 15 минути подгряване на течните съставки.

4. След звуковия сигнал за край на програмата за йогурт  изключихме машината, изсипахме брашното, отгоре направихме кладенче и изсипахме маята.

5. Включихме програма 1 -  за основен хляб, коричка средно препечена, тегло на хляба 1250 грама. Продължителността на тази програма при нас е 3 часа и 10 минути, с включено 15 мин предварително загряване на продуктите.
Съответно нашите първоначално студени продукти се загряваха още 15 минути при температура около 40 градуса.

6. След като приключи първото замесване на основната програма, изключихме машината и отново включихме основната програма със същите зададени параметри - коричка средно препечена, тегло на хляба 1250 грама.
Програмата загря продуктите за трети път, а ние си осигурихме едно допълнително замесване за копринено гладко и еластично тесто.

Ето така трябва да изглежда тестото във ваничката на машината при тези замесвания (стегната еластична топка, която се удря в стените на ваничката и отскача от тях :



За да си осигурите правилната консистенция на тестото, по време на първото замесване може да добавите (при необходимост) с лъжица още малко брашно или капки прясно мляко - според това дали тестото ви се е получило твърде меко или прекалено твърдо.

По време на второто и третото замесване на тестото вече не е желателно да се отваря капака на хлебопекарната.

5. При звуковия сигнал по време на последното замесване добавихме приготвеното сирене. Но ще е по-добре вие да го добавите минута-две след  звуковия сигнал. Така лопатките ще го раздробят по-малко и тутманикът ви не само ще има вкус на сирене, но и то повече ще се вижда.

6. След края на програмата, ако преценим, че горната коричка не е достатъчно изпечена, може да зададем допълнително време за печене с програмата "bake" - за време по преценка. Ние зададохме първо 10 минути, после още 5 мин допълнително печене, но според степента на запичане и личните предпочитания, тутманикът може да се пече допълнително и малко повече. Днес при втория опит пекохме тутманика допълнително цели 25 минути - получи се извънредно апетитна хрупкава коричка.


7. Когато тутманикът беше изпечен и машината се самоизключи, оставихме готовото печиво в нея при затворен капак и с включена функция за поддържане на топлината за още 40 минути.

За това време завършва окончателно химическият процес на печене на тестото и то и придоби окончателния си вид и вкус.

После изключихме машината, извадихме печивото от ваничката и го оставихме леко да се охлади върху решетка.

Разчупихме и сервирахме.

Изключително пухкав, нежен и вкусен, топящ се в устата и с хрупкава маслена коричка!

Добър апетит!