вторник, 25 декември 2018 г.
петък, 16 ноември 2018 г.
Kак захарта влияе на тестото с мая и как да постигнем козунак на конци?
Другата дама се обиди и заяви, че рецептата е много добра, че козунакът си става много добре и но и че тя повече няма да показва свои рецепти.
Спорът, при който имаше и недоволни, и обидени, ни провокира да подготвим тази статия, за да дадем малко повече знания на начинаещите и неопитни хлебопекари и да им помогнем да се научат да пекат вкусни тестени изделия с нормално и по-високо съдържание на захар в рецептата.
В повечето инструкции за употреба към хлебопекарните машини на влиянието на захарта върху ферментацията и развитието на глутена в тестото за хляб е отделено съвсем малко място - обикновено 1-2 изречения. А за влиянието върху тестото за козунак (сладък хляб) - буквално нула внимание!
Ето например какво пише за захарта в инструкцията за употреба на една от най-популярните машини за печене на домашен (в т.ч. и сладък) хляб SilverCrest:
"Използването
на захар влияе на вкуса и загара на хляба. Като правило за
печене се използва кристална захар. Също и рецептите на
следващите страници са базирани на използването на кристална
захар. Не използвайте пудра захар, ако това изрично не се изисkва в рецептата.
Подсладителите не са подходящ заместител за използваната в рецептите захар".
И това е всичко!
По-опитните кулинари все пак се справят благодарение на многогодишния си опит и наблюдения, но по-младите се лутат и понеже не знаят и няма откъде да се научат - най-често изригват в недоволство, хвърляйки цялата вина върху рецептите, които според тях за нищо не стават, както и върху техните автори.
Тук е мястото да кажем, че ако авторите на любителски рецепти, пък и не само любителски, имат някаква вина, или по-скоро грешка, то тя е, че те може да имат много опит и рутина, но не винаги притежават необходимия речник, иначе казано дар слово, да обяснят търпеливо, подробно и разбираемо как точно трябва да се действа, за да се получи един удовлетворителен резултат.
И така:
Как захарта влияе на маята и на ферментацията на тестото?
За захарта най-често четем в контекста на вкуса и това, как тя влияе на скоростта на ферментацията на тестото.
Прието е да се счита, че захарта ускорява ферментацията, защото играе ролята на допълнителен хранителен материал за маята.
Попадайки в тестото, тя бързо се превръща в глюкоза и фруктоза, които маята толкова много обича.
Много от изкушените хлебопекари обаче добре знаят, че захарта може също така и да пречи на на ферментацията. Всичко зависи от дозировката!
Опитни професионални хлебопекари споделят, че:
– обичайното нормално количество на захарта за един хляб е не повече от 5% от общото количество на брашното,
– при повече от 10% от общото количество на брашното захарта започва да възпира ферментацията,
– при захар над 35% от общото количеството на брашното ферментацията е силно подтисната, а
– при 50% захар от общото количество на брашното ферментацията напълно спира.
Обърнете внимание: при изчисляване количеството на съставките брашното е това което се взема за единица мярка и спрямо него се влагат другите съставки на тестото.
Т.е. брашното винаги се приема за 100%, а процентите на другите съставки се изчисляват спрямо него.
Как захарта влияе на развитието на глутена?
И сега започва най-интересното.
Знаете ли, че захарта е хигроскопична, също както и солта? Т.е.тя изсмуква влагата!
Попадайки в тестото, захарта започва да се разтваря, но какво се случва при този процес?
Захарта започва да всмуква влага от тестото и когато тя се разтвори и премине в течно състояние, водата, необходима за набухване на глутена, става по-малко.
Успоредно с това тестото, в което сте въвели по-голямо количество захар, става по-влажно и лепкаво, защото захарта, която се е втечнила, е повишила общото количество на влажни вещества в тестото.
Между другото не забравяйте, че водата в тестото е нужна за развитието на глутена: тя прониква през външната мембрана на клеткитe на дрождите (маята) и ги прави жизнеспособни.
Т.е. на маята и е нужен някакъв оптимум вода, за да могат дрождите да се размножават и да набухват и когато водата не им достига, защото е изсмукана от захарта, тогава микроорганизмите в нея не могат да се размножават и да подпомагат ферментацията на тестото.
Всички например знаем, че когато маята е суха, микроорганизмите в нея "спят" - те не се размножават и маята изобщо не набухва.
Ето защо, при замесване на сладко тесто (в нашата хранителна култура това е козуначеното тесто) захарта не трябва да се въвежда веднага, заедно с всички продукти, а да се изчака глутенът да се развие, тестото да стане гладко и едва след това да се въвежда на части, за да не се пречи на процеса на развитие на глутена.
Опитни български майстори-пекари съветват и друго: захарта не просто трябва да се въвежда на части, когато глутенът вече се е развил, но трябва да се въвежда размесена с олиото, на части. Т.е. гребваме малко олио и захар, които са размесени и сипваме в тестото при месенето.
След като порцията добавени продукти се усвои, сипваме новата порция олио, премесено със захар.
А какво ще стане, ако внесем големи количества захар веднага след като продуктите се смесят и захарта изсмуче част от течността?
Заради възникналия дефицит на влага за глутена в тестото ще бъде по-трудно да се развие, ще е нужно много повече време за месене, като при това се появява риск от презамесване и прегряване на тестото. Заедно с това рискът да се нанесе вреда на развиването на глутена ще нарасне.
Това е особено актуално, ако месите хляб от пълнозърнесто или обикновено пшенично брашно - но не от най-финото (най-бялото) брашно.
Ако обаче дадете възможност на тестото да развие глутена, а едва след това въведете захарта (и олиото), вие ще получите по-силно, по-еластично тесто, с което ще е по-лесно да работите, а изделията ще се получат по-пухкави и по-вкусни.
Как захарта влияе на цвета на коричката и на вида на изделието?
От захарта до голяма степен зависи колко бързо и колко силно ще се зачерви (или прегори) коричката на тестеното изделие.
Колкото повече захар съдържа изделието. толкова по-тъмна ще стане коричката му, защото по време на печенето се развива процес на карамелизация на захарта.
Не случайно ако печем във фурна, печем на не-повече от 180 градуса, а ако е в хлебопекарна машина, може би е разумно да печем на настройка "светла" коричка, което по подразбиране означава печене на 100 градуса.
Същото се отнася и за тестата, които съдържат голямо количество мляко и масло - например тутманик.
В хлебопекарна машина е по-разумно да се пече на "светла" коричка, за да има вашето изделие не само добър вкус, но и по-красив външен вид.
ЗАПОВЯДАЙТЕ В НАШАТА ГРУПА ВЪВ ФЕЙСБУК>>>
събота, 20 октомври 2018 г.
Ревю на хлебопекарна машина Gorenje BM 900 WII
От 18.10 до 07.11. 2018 година Gorenje BM 900 WII може да бъде закупена на промоционална цена 109 BGN от магазини ТЕХНОМАРКЕТ.
Хлебопекарната машина Gorenje BM 900 WII представлява един удачен избор за малки домакинства, членовете на които не ядат кой знае колко големи количества хляб, но пък за сметка на това обичат да се поглезят с вкусен, разнообразен хляб и други печива, както и за домакини-мераклии, за които месенето и изпичането на множество разнообразни печива не е тегоба, от която биха искали да избягат, а истинско удоволствие и желанието им да нагостят с ново, различно и вкусно печиво своето семейство и гости е забавление и радост за душата.
Контейнерът е вертикален, с квадратно сечение, с една бъркалка, а обемът му по данни от мрежата е 2.5 литра.
Размерите на хляба по спецификация са само два: 700 и 900 грама (разбирайте до 900 грама), което е количество, подходящо за домакинство с не повече от 2, максимум 3 човека, но за сметка на това предлага на притежателите си сериозен набор програми, с които всяко едно бутиково хлебче ще се превърне в истинска гурме-наслада за сътрапезниците в дома.
За това са се погрижили производителите, които са предвидили в машината 15 автоматични програми за хляб, в т.ч. програма за домашно приготвен хляб (ръчни настройки):
1. Основна програма (Basic) - месене, втасване и печене на обикновен хляб. Можете да добавите съставки за по-добър аромат.
2. Програма Френски хляб (French): месене, втасване и печене с по-дълго време за втасване. Хлябът, опечен при тази настройка, ще има по-хрупкава коричка и мека структура.
3. Програма Пълнозърнест хляб (Whole wheat): месене, втасване и печене на пълнозърнест хляб. Не е препоръчително да ползвате функцията отложен старт, тъй като това може да доведе до незадоволителни резултати.
4. Бърза програма (Quick): месене, втасване и печене за по-кратко време в сравнение с основната програма Basic. Хлябът, опечен с тази програма, е обикновено по-малък, с плътна структура.
5. Програма Сладък хляб (Sweet): месене, втасване и печене на сладък хляб. Можете също да добавите съставки за аромат.
6. Програма Хляб без глутен (Gluten free): месене, втасване и печене на безглутенов хляб. Можете също да добавите съставки за аромат.
7. Програма Тесто (Dough): месене и втасване, но без печене. Извадете тестото и го
8. Програма Месене (Kneading): замесване на тесто.
9. Програма Кекс (Cake): месене, втасване и печене, като втасването е със сода бикарбонат или бакпулвер.
10. Програма Сандвич (Sandwich): месене, втасване и печене на сандвич. За печене на хляб с лека текстура и по-тънка коричка.
11. Програма Специалитет (Speciality): (размерът на хляба не може да се настройва, на дисплея се извежда размерът по подразбиране 900 г.)
12. Програма Конфитюр (Jam): варене на конфитюри и мармалади. Плодовете трябва да бъдат нарязани на ситно преди да се поставят в съда за хляб.
13. Програма Йогурт (Yogurt): правене на йогурт, кисело мляко и кефир.
14. Програма Печене (Bake): само печене без месене и втасване. Използва се също за увеличаване времето за печене при избрани настройки.
15. Програма Домашен хляб (Home made): тази програма ви позволява да зададете
ръчно етапите на месене, втасване, печене, поддържане на топлината. При това настройките могат да бъдат запазени и да бъдат активирани при следваща употреба.
използвайте за хлебчета, пица, хляб на пара и др.
8. Програма Месене (Kneading): замесване на тесто.
9. Програма Кекс (Cake): месене, втасване и печене, като втасването е със сода бикарбонат или бакпулвер.
10. Програма Сандвич (Sandwich): месене, втасване и печене на сандвич. За печене на хляб с лека текстура и по-тънка коричка.
11. Програма Специалитет (Speciality): (размерът на хляба не може да се настройва, на дисплея се извежда размерът по подразбиране 900 г.)
Програмата Специалитет се използва за типове хляб, които трябва да станат за по-кратко
време. Хлябът, опечен с тази програма, е по-малък и с плътна структура.12. Програма Конфитюр (Jam): варене на конфитюри и мармалади. Плодовете трябва да бъдат нарязани на ситно преди да се поставят в съда за хляб.
13. Програма Йогурт (Yogurt): правене на йогурт, кисело мляко и кефир.
*** Тъй като тестото за хляб и йогуртът (киселото мляко) втасват при абсолютно една и съща температура, то тази програма може да се използва с отличен успех за да оставите тестото ви да втаса до готовност, без да е необходимо да обвързвате този процес с която и да било друга специална програма.
14. Програма Печене (Bake): само печене без месене и втасване. Използва се също за увеличаване времето за печене при избрани настройки.
15. Програма Домашен хляб (Home made): тази програма ви позволява да зададете
Машината предлага възможност за избор на цвета на коричката както следва:
– Светла (Light) - при тази настройка хлябът се пече по подразбиране при температура 100 градуса .
– Средна (Medium) - при тази настройка по подразбиране печенето протича при температура 150 градуса.
– Тъмна (Dark) - при тази настройка печенето се извършва при температура 200 градуса.
Както вече посочихме в началото, може да се избира между големина на хляба 900г и 700г.
Следва да обърнем специално внимание на оптималния размер (тегло)
на хляба, който можете да разчитате да изпече машината.
Ние
изчетохме множество отзиви на потребители, притежаващи тази машина и те
всички са единодушни - реалната тежина на хляба,
който машината пече е 700 и 500 г.
Ние приемаме тези отзиви за абсолютно обективни, още повече, че те напълно съответстват на нашите собствени заключения, с които сме ви запознали в публикацията "Как да изберем хлебопекарна машина>>> .
Затова ви препоръчваме да ги възприемете напълно сериозно и да се съобразите с тях при избора си на машина, която ще може да обслужва домакинството ви не само с вкусен и разнообразен, но и с достатъчен по количество хляб.
Ако това количество хляб не покрива вашата дневна консумация, то колкото и да е примамлива, тази машина не би трябвало да е вашият избор.
Ако това количество хляб не покрива вашата дневна консумация, то колкото и да е примамлива, тази машина не би трябвало да е вашият избор.
Много удобна е функцията пауза, която ви дава възможност еднократно да натиснете бутона Stop/Pause и в рамките на 10 минути при необходимост да извадите тестото, да го оформите по желан от вас начин и да го върнете в контейнера.
Машината поддържа функцията Отложен старт (Delay Time) - времето за отложен старт е до 13 часа.
Има функция за поддържане на топлината на вече изпечения хляб в продължение на 1 час.
Gorenje BM 900 WII има енергонезависима памет 10 минути.
Други технически характеристики:
– Ниво на шума 68 dB
– Размери (ШхВхД): 21.8 × 29.7 × 29.2 см
– Размери с опаковката (ШхВхД): 25.8 × 34.2 × 34 см
– Тегло нето: 3.5 кг
– Тегло бруто: 4.9 кг
Към момента на публикуване на това ревю машината може да се закупи на цена между 114 и 125 BGN
От 18.10 до 07.11. 2018 година Gorenje BM 900 WII може да бъде закупена на промоционална цена 109 BGN от магазини ТЕХНОМАРКЕТ.
Заповядайте и в нашата група във Фейсбук
вторник, 16 октомври 2018 г.
Как да изберем хлебопекарна машина?
Хората, които никога не са пекли хляб в машина у дома, доста се лутат, когато се решат да купят първата си машина.
Много пъти съм чела в интернет как чудещи се начинаещи в машинното домашно хлебарство млади домакини питат:
"Каква машина да си купя? Моля, посочете ми машина, от която сте доволни?"
Или пък публикуват снимки, придружени с въпрос: "Тази или тази?",
или пък единична снимка с въпроса : „Моля за мнение!".
Разбира
се, помагачи, желаещи да дадат според тях самите добронамерен съвет,
винаги има достатъчно. В отговор някой ще изстреля без излишни думи
марката на своята машина, друг, по-словоохотлив, ще добави към
посочената марка (или модел) израза "Всичко става в нея, много съм доволна!".
И
според тях са помогнали, дали са акъл. Без обаче да отчитат или да се
съобразят с един простичък житейски факт: наличието на безкрайните
човешки различия, разнообразието от потребности и вкусове във всички
аспекти на човешкото битие, т.е. факторите, които всъщност правят
толкова привлекателен и интересен нашия многолик човешки свят...
Добре ще е, ако поне някой от тези съветници или търсещи подобни съвети, които четем всеки ден в мрежата, се запита:
Ама
как така човеците, които имат толкова безброй различни вкусове и
потребности по отношение на храна, облекло, музика, танци, забавления,
начин на почивка, общуване, избор на лек автомобил или нов дом и всичко
друго в живота, могат
изведнъж ей така, с лека ръка и без да му мислят много-много, да решат,
че точно устройството, което използват за задоволяване на насъщната си
потребност от основна въглехидратна храна и са доволни от него, понеже
задоволява ТЕХНИТЕ КОНКРЕТНИ НУЖДИ, непременно трябва да задоволи
конкретните потребности на някой, който те изобщо не познават, не знаят
абсолютно нищо за неговите вкусове и навици, за неговото житие-битие!
Нито пък знаят от колко и какви членове се състои семейството, което това устройство трябва да обслужва, какво количество храна ще консумира това семейство ежедневно), какви печива (храни) предпочитат членовете му и т.н. и т.н. ...
Та
затова, уважаеми читатели, разумно е да се въздържате от необмисления
въпрос: "Коя хлебопекарна да си купя, от коя сте доволни?", провокирайки
с него също толкова необмисления отговор, който сочи вид (марка, модел)
устройство от отсрещната страна.
Вместо това е по-разумно първо да определите себе си:
Какво точно ви е нужно на вас?
Цялата статия можете да прочетете ТУК>>>
сряда, 8 август 2018 г.
Йока - неустоимо апетитна кавказка закуска с лаваш / Yoka - An Irresistibly Delicious Caucus Treat with Lavash
Тази кавказка закуска йока (на руски "ёка") стои в отметките ни с апетитни блюда вече няколко години и чака... да намерим лаваш.
Мислехме си, че никога в България няма да се появи този апетитен, ароматен, тънък арменски хляб, омесен без мая и само леко препечен, в който могат да се завиват всякакви вкусотии.
И не щеш ли, вчера, при едно случайно влизане в любимия ни ТМаркет, видяхме на щанда за хляб лаваш. В две разфасовки - кръгли кори, като за баница и големи правоъгълни листа. (Между другото от скромния сайт на производителя www.lavash.bg разбрахме, че продуктите им могат да се намерят във веригите магазини Метро и Фантастико, в случай че лавашът ви заинтересува).
Това е опаковката с кръглите кори - 5 бр. с диаметър около 35 см и общо тегло 250 грама.
И виждайки корите лаваш на щанда, моментално в главите ни изплува мечтаната от години кавказка закуска йока (на руски "ёка"), която е придобила, както е обичайно за страните от бившия Съветски съюз, огромна популярност навсякъде в пределите на Русия и бившите съюзни републики.
Купихме си бленувания лаваш, разбира се в двете разфасовки (следващия път ще покажем правоъгълните листа заедно с вкусна рецепта от правоъгълни кори лаваш) и не се забавихме да приготвим още следващия ден апетитната йока.
Можем да споделим, че е йока е действително изключително апетитна, мека, сочна закуска, много подобна на вкус на нашата баница, но като че ли по-ароматна и по-лека, защото в нея обичайно се влага голямо количество някаква свежа зеления - магданоз, копър, зелен лук, спанак или праз лук, или каквото има в дома или на пазара - според сезона и предпочитанията.
Ние приготвихме две порции йока със зелен лук и две - с магданоз. Със зелен лук на нас ни хареса повече - по-сочен и хрупкав, по-пухкав и ароматен пълнеж, който много освежаваше другите съставки - яйце, сирене, кашкавал и разбира се, тестената обвивка.
Необходими продукти за 1 порция йока:
1 кръгла кора лаваш
5-6 стръка пресен зелен лук или 1 връзка пресен магданоз
1 яйце (традиционната рецепта е с 1 яйце, но ние сложихме във всяка порция, освен в първата, по 2 яйца - получи се доста по-богата, по-сита и по-сочна плънка)
120 грама краве сирене
120 грама кашкавал
40 грама краве масло за пърженето
– Ще ви е нужен също по-широк тиган - нашият е с диаметър 29 см.
– Количествата на съставките могат да варират - посочените тук количества не са задължителни. Всичко зависи от индивидуалния вкус и предпочитания.
– Могат да се използват и други видове сирена - пак според вашите предпочитания и налични продукти.
Начин на приготвяне:
Лука и магданоза измиваме и нарязваме на ситно.
Сиренето и кашкавала настъргваме и смесваме в купа до еднородност.
Върху широка, леко вдлъбната в средата чиния поставяме кората лаваш и чукваме в средата и яйцето (яйцата).
В тигана слагаме парче масло и оставяме да се сгорещи добре. След това слагаме закуската йока с шевовете надолу да се изпържи до златисто от едната страна.
След като се изпържи, с помощта на широка лопатка обръщаме закуската, за да се изпържи и от другата страна.
Сервираме гореща, с айран или зеленчукова салата.
Закуската може да се приготви и с всяка друга плънка по желание. Добре е обаче да се слага винаги яйце (яйца), както и повече зеления,. Тъкмо те са, които придават неустоимия апетитен вид и вкус на закуската йока.
И добър апетит, много е вкусно!
сряда, 18 юли 2018 г.
Много пухкав, много нежен, с кадифена вътрешност и хрупкава коричка! Пълнозърнест хляб в хлебопекарна машина / Whole Grain Bread in a Bread Machine - Soft, Fluffy and With a Crispy Crust!
Знае също, че никак не е лесно да бъде докаран пухкав, въздушен, мек и с кадифена текстура.
Общо взето да постигнеш такива качества на пълнозърнестия хляб се счита за мисия невъзможна, въпреки че всекиму се иска да го подобри някакси.
И все пак такова подобряване на пълнозърнестия хляб е напълно възможно, при това със 100% натурални продукти.
Днес искаме да споделим рецептата, по която ние го изпекохме точно такъв - много нежен, много пухкав, въздушен и кадифен - на вид, на пипане и на вкус.
И изключително ароматен и вкусен, разбира се!
Ние използвахме само натурални съставки и пекохме хляба в нашата хлебопекарна машина няколко дни поред, за да "изпипаме" рецептата до съвършенство, преди да я покажем в блога.
Затова пък, ако някой реши да опита, може да е сигурен, че пече хляб по изпитана рецепта, която няма да го подведе.
Хлябът може да се изпече практически във всяка машина за домашен хляб, защото практически всяка машина има програма за пълнозърнест хляб.
Необходими продукти за самун с тежина 1100 г.
Посочени са в реда на поставянето им в машината ( с изключение на машините Панасоник - в тях сложете продуктите съгласно инструкцията на машината ви)
55 г слънчогледово олио
385 г вода
1 с.л. ракия
2 ч.л. сол
2 ч.л. бяла захар
350 г пшенично брашно тип 650
310 г пълнозърнесто пшенично брашно
1 пълна с малък връх ч.л. суха мая Саф Момент-червена
1 равна с.л. пълномаслено сухо мляко
1 пълна с малък връх ч.л. сминдух
65 г овесени ядки
55 г сурово белено сусамено семе
Чаената и супената лъжица са мерителните лъжици от машината, всички други съставки са измервани на електронна везна, вкл. водата.
Сами виждате, в тази рецепта има две съставки, които често се влагат в белия пшеничен хляб, но е необичайно да се добавят при омесване и печене на пълнозърнест - пълномаслено сухо мляко и ракия. Ние сме ги използвали в съвсем малки количества, но те генерално променят и вида, и вкуса на пълнозърнестия хляб. И консумацията му се превръща в истинско удоволствие.
Препоръчваме ви да не надвишавате посочените количества - нито на сухото мляко, нито на ракията, защото вместо нежен, пухкав и кадифен ще направите хляба тежък и глетав, с усещането, че е влажен и недоопечен. Проверено!
Ракията е Пещерска Гроздова, не можем да кажем как ще се получи с домашна.
Сминдухът се слага за аромат - може и без него, но пък със сминдух хлябът ухае така прекрасно!
Количеството на овесените ядки и на беленото сурово сусамено семе е прецизирано за най-добър резултат. Овесените ядки като че ли се стопяват при омесването на тестото и не се усещат в него при дъвчене, но определено влияят на вкуса и на мекотата на хляба, а беленото сусамено семе нежно похрусква между зъбите.
Саф Момент - червена е много силна, много качествена френска мая, според нас е по-добра от Др Йоткер и ние я предпочитаме. Печем само с нея и всичко се получава безупречно. При това винаги слагаме по-малко, отколкото е посочено в която и да било рецепта. Не можем да кажем със сигурност колко мая ще е нужна, ако е различна от тази. Купуваме Саф Момент - червена от онлайн-магазин "Дрога" в пакети по 0.5 кг и съхраняваме в плътно затворен стъклен буркан в хладилника. Онлайн-магазинът има и физически магазин в София в кв. Младост1, до станцията на метрото.
Брашната са непретенциозни. но досега никога не сме имали провал с тях.
Купуваме ги в Т Маркет и редовно ги използваме - всичко се получава безупречно.
Начин на приготвяне:
Продуктите се слагат в машината в реда, по който са изброени.
Най-отдолу са течните, солта, захарта, следват брашната и най-отгоре маята, сминдуха и сухото мляко.
Машината се включва на програма "пълнозърнест хляб", тегло 1250 г, коричка средна.
При месенето тестото се получава доста по-меко от тестото за бял пшеничен хляб и така трябва да бъде.
Не добавяйте повече брашно. Тестото доста се стяга след добавянето на сусама и овесените ядки.
За нашата машина времетраенето на програмата за това тегло на хляба е 3:25 часа с 15 мин. предварително затопляне на продуктите.
На звуковия сигнал се добавят овесените ядки и сусаменото семе.
Веднага след като приключат двете месения с помощта на силиконова лопатка разпределете тестото равномерно в контейнера. Тестото изглежда доста жилаво и стегнато и стои преди второто надигане малко на топка, само не може да се отпусне и да изпълни равномерно контейнера, затова трябва да му помогнете.
След като оформите тестото на равномерен самун в контейнера, затворете капака и повече не го отваряйте - до края на печенето.
След сигнала за край на програмата веднага включете програмата "bake" (печене) още само за 5 минути, но на тъмна коричка.
След повторния сигнал за край оставете хляба на затворен капак с поддържане на топлината около 20 мин до половин час.
После изключете машината, извадете хляба, увийте го в памучна кърпа и оставете на решетка да изстине.
Много вкусен, с хрупкава коричка и мека, кадифена вътрешност!
Великолепен!
Добър апетит!
Заповядайте и в нашата група във Фейсбук
"Всичко за хляба и домашната хлебопекарна (информация, съвети, рецепти)">>>
вторник, 19 юни 2018 г.
Сиропиран сладкиш с череши, бишкоти и орехи / Syrupy Pastry with Cherries, Walnuts and Ladies' Fingers
Едва ли някога сте вкусвали по-свеж, по-сочен сладкиш от този!
Във всеки случай ние досега не бяхме!
Съчетанието
между череши, бишкоти и орехи в плънката, и сладко-киселия сироп, с
който е залята баклавата, правят този сладкиш уникално сочен и апетитен!
На снимките ясно се вижда колко изобилно е напоен със сироп. а сиропът е с пищен сладко-кисел вкус на свежи череши!
Много череши!
Той просто се топи в устата, а с него няма да се посрамите нито през лятото - с пресни череши, нито през зимата - със замразени от фризера.
При отхапване на парченце от него се усеща един опияняващ вкусов букет, а в устата експлодира гейзер от сочност и свежест!
С две думи - възхитителен, великолепен!
Много череши!
Той просто се топи в устата, а с него няма да се посрамите нито през лятото - с пресни череши, нито през зимата - със замразени от фризера.
При отхапване на парченце от него се усеща един опияняващ вкусов букет, а в устата експлодира гейзер от сочност и свежест!
С две думи - възхитителен, великолепен!
Рецептата е от кухнята на нашите западни съседи - сърбите и е много нашумяла в последно време в Сърбия.
Днес ние с огромно удоволствие от тази чудесна находка споделяме рецептата и с нашите читатели!
Необходими продукти за тавичка с р-ри 19 х 29 см (или малко по-голяма):
От тези продукти се получават 12 бр. щедри парчета сладкиш.
12 бр. кори за баница
малко олио за намазване на тавичката
От тези продукти се получават 12 бр. щедри парчета сладкиш.
12 бр. кори за баница
малко олио за намазване на тавичката
За пълнеж 1:
800 - 1000 грама (без костилките) пресни или замразени череши (нашите бяха 900 грама)
800 - 1000 грама (без костилките) пресни или замразени череши (нашите бяха 900 грама)
За пълнеж 2:
150 г. бишкоти (може да ги замените с бисквити "Закуска")
*** 200 г. едро начупени орехи
За пълнеж 3:
300 г. заквасена сметана
3 яйца
100 мл олио
100 г. захар
1 ч.л. бакпувер
1 пакетче ванилова захар
За сиропа:
700 мл вода
400 г. захар (ние сложихме 300 г.)
два по-дебели резена лимон
*** (В оригиналната рецепта орехи няма. Ако искате сладкишът да има по-ярко розов цвят, не ги слагайте. Но орехите пък придават хрупкавост, на нас с тях вкусът повече ни харесва. Така че решете сами)
*** (В оригиналната рецепта орехи няма. Ако искате сладкишът да има по-ярко розов цвят, не ги слагайте. Но орехите пък придават хрупкавост, на нас с тях вкусът повече ни харесва. Така че решете сами)
Приготвяме сладкиша:
Фурната загряваме до 190 градуса.
За пълнеж 1:
Черешите измиваме и почистваме от костилките.
Черешите измиваме и почистваме от костилките.
За пълнеж 2:
Бишкотите слагаме в подходящ целофанов пакет и с помощта на точилката ги натрошаваме на парченца - нека да има и по-едри, и по-дребни.
По същия начин слагаме орехите в целофанов пакет и с помощта на точилката ги натрошаваме на по-едри парченца.
В купа смесваме натрошените бишкоти и орехи.
За пълнеж 3:
В купа смесваме всички изброени продукти и разбиваме до хомогенност съставките.
Тавичката намазваме с малко олио.
Слагаме първата кора и с помощта на силиконова четка я намазваме обилно с течния пълнеж 3.
Отгоре слагаме втора кора и пак намазваме с течния пълнеж.
След като сложим третата кора и я намажем, поръсваме щедро със сухия пълнеж 2 от бишкоти и орехи.
Върху третата кора слагаме още две, като редуваме по познатия начин: кора, течен пълнеж, кора, течен пълнеж,
следва шестата кора, която НЕ мажем с течен пълнеж, а поръсваме щедро с бишкоти и орехи и отгоре им слагаме всички почистени от костилките череши. Колкото повече череши сложите, толкова по-богат ще е вкусът на баклавата:
Върху този слой с черешите нареждаме още 6 бр. кори, като редуваме по познатия вече начин:
кора, течен пълнеж, кора, течен пълнеж, кора, течен пълнеж, бишкоти и орехи... докато наредим всичките шест кори.
Последната (дванадесета) кора намазваме обилно с течен пълнеж, нарязваме сладкиша на парчета и го оставяме да престои на стайна температура около половин час, преди да пъхнем във фурната.
Печем на 190 градуса до приятна зачервена коричка. Ако е необходимо, към края на печенето може да покрием печивото за 5-7 минути с алуминиево фолио, да не изгаря и да допечем.
Изваждаме готовото печиво от фурната и оставяме напълно да изстине.
През това време от изброените продукти сваряваме сиропа.
Напълно изстиналия сладкиш поливаме с горещия сироп, оставяме да попие и да изстине и прибираме в хладилник.
Сервираме много добре изстуден и се наслаждаваме на взрива от черешова сочност и свежест, който тя ни поднася!
Може да се сервира и с топка ванилов сладолед, със сигурност ще е много апетитно!
Добър апетит!
Бишкотите слагаме в подходящ целофанов пакет и с помощта на точилката ги натрошаваме на парченца - нека да има и по-едри, и по-дребни.
По същия начин слагаме орехите в целофанов пакет и с помощта на точилката ги натрошаваме на по-едри парченца.
В купа смесваме натрошените бишкоти и орехи.
За пълнеж 3:
В купа смесваме всички изброени продукти и разбиваме до хомогенност съставките.
Тавичката намазваме с малко олио.
Слагаме първата кора и с помощта на силиконова четка я намазваме обилно с течния пълнеж 3.
Отгоре слагаме втора кора и пак намазваме с течния пълнеж.
След като сложим третата кора и я намажем, поръсваме щедро със сухия пълнеж 2 от бишкоти и орехи.
Върху третата кора слагаме още две, като редуваме по познатия начин: кора, течен пълнеж, кора, течен пълнеж,
следва шестата кора, която НЕ мажем с течен пълнеж, а поръсваме щедро с бишкоти и орехи и отгоре им слагаме всички почистени от костилките череши. Колкото повече череши сложите, толкова по-богат ще е вкусът на баклавата:
кора, течен пълнеж, кора, течен пълнеж, кора, течен пълнеж, бишкоти и орехи... докато наредим всичките шест кори.
Последната (дванадесета) кора намазваме обилно с течен пълнеж, нарязваме сладкиша на парчета и го оставяме да престои на стайна температура около половин час, преди да пъхнем във фурната.
Печем на 190 градуса до приятна зачервена коричка. Ако е необходимо, към края на печенето може да покрием печивото за 5-7 минути с алуминиево фолио, да не изгаря и да допечем.
Изваждаме готовото печиво от фурната и оставяме напълно да изстине.
През това време от изброените продукти сваряваме сиропа.
Напълно изстиналия сладкиш поливаме с горещия сироп, оставяме да попие и да изстине и прибираме в хладилник.
Сервираме много добре изстуден и се наслаждаваме на взрива от черешова сочност и свежест, който тя ни поднася!
Може да се сервира и с топка ванилов сладолед, със сигурност ще е много апетитно!
Добър апетит!
вторник, 12 юни 2018 г.
(Почти) ирландски соден хляб в хлебопекарна машина / (Almost) Irish Soda Bread in a Bread Machine
Написахме "почти" ирландски соден хляб, защото не е оформен досущ като ирландските содени хлябове - няма го разреза на кръст в средата, а и хлебчето не е кръгло, а правоъгълен самун, но то няма и как да бъде иначе в хлебопекарната машина. По състав обаче си е точно като ирландските содени хлябове: брашно, кисело мляко, вода и сода.
Хлябът се получи извънредно мек, пухкав и много вкусен! И, което е много важно - след като изстина, си остана пухкав и мекичък, а не глетав и твърд.
Жалко, че не можем да ви покажем на снимка колко е мекичък - но ако си изпечете по тази рецепта, ще се убедите сами.
А каква прелъстителна коричка има само!!!... Погледнете я на снимката и си признайте честно: като я гледате, не ви ли си иска да си отчупите и хапнете така, направо от картинката?!...
Всъщност ние изпекохме не един, а два содени хляба в хлебопекарната машина - един след друг, по една и съща рецепта и по един и същи алгоритъм на програмата, за да се убедим, че се получава неизменно един и същи отличен резултат.
Така сме сигурни, че ви предлагаме една изпитана рецепта, която няма да ви подведе.
Опитайте да си го изпечете и уверяваме ви, няма да съжалявате! И бездруго много хора вече се отказват от хлябовете с мая в полза на хлябове с квас или сода.
Най-лесно ще се справите с изпичането на този хляб, ако имате хлебопекарна машина с програма за домашно направен хляб, в която можете самостоятелно да зададете времетраенето на етапите на омесване, втасване и изпичане.
Но и да нямате такава програма, пак можете да си го изпечете.
Необходимо условие е обаче машината ви да има функция за предварително загряване на продуктите, а още по-добре - програма за кисело мляко (йогурт). Причината е, че йогуртът (киселото мляко) и хлебното тесто втасват при една и съща температура и програмата за йогурт може с отличен успех да се използва за втасване на тестото. Ако няма такава функция... може би пак ще се получи, но не можем да гарантираме дали ще бъде толкова пухкав, колкото станаха нашите хлебчета.
Необходими продукти за хляб с тегло 1.250 кг.
780 г пшенично брашно тип 650
270 г кисело мляко 3.6%
270 г вода
1.5 ч.л. сол
1.5 ч.л. захар
4 ч.л. сода за хляб
3 ч.л. лимонена киселина (лимонтозу)
45г. олио
1 ч.л. сминдух
Сминдухът не е задължителен, но ние обичаме аромата му и почти винаги слагаме в нашия хляб и сминдух.
Чаената лъжичка е мерителната от машината.
*Машината ни е за хляб с тегло до 1.5 кг, а обемът на ваничката до горния ръб е 3,250 л.
Хлябът всъщност се получи с тегло 1.3 кг, но знаете, че хлябът със сода все пак става по-компактен от хлябовете с мая, така че дори с това тегло, нашите хлебчета се разположиха удобно в съда, без да го преизпълват до степен на преливане.
Все пак за машина с по-малък капацитет посочените количества, както и времетраенето на етапите ще трябва да се редуцират.
Начин на приготвяне:
Сложете продуктите в машината в реда, посочен във вашата инструкция за употреба.
Отделно в купичка си подгответе содата и лимонтозуто, като ги размесите много добре, до пълна хомогенност. Те не се слагат в машината веднага, а на по-късен етап на месене на тестото.
Ако имате програма за домашно направен хляб, трябва да настроите етапите по следния начин:
1. 25 мин. предварително загряване на продуктите
2. 10 мин месене на тестото.
3. 0 мин първо надигане на тестото
4. 10 минути второ месене на тестото (получават се 20 минути месене на тестото общо, като на петнадесетата минута трябва да изсипете содата върху тестото.
5. 5 минути второ надигане на тестото
6. 5 минути трето надигане на тестото
7. 40 мин на 100 градуса (светла коричка) печене на тестото
И накрая се налага да приложите ръчна манипулация, за да зададете след тези 40 минути (на 100 градуса) още 30 минути печене на тестото при температура 200 градуса (тъмна коричка).
Така ще получите този изкусителен резултат от добре надигнал се пухкав хляб с мека и пухкава вътрешност и същевременно добре изпечена коричка.
Не пропускайте посочените два етапа на печене с посоченото време - само така ще си гарантирате отличния резултат.
Споделяме личния си опит - доста време експериментирахме и търсихме как да постигнем най-вкусния, мек и пухкав соден хляб в хлебопекарна машина.
Ако нямате ръчна програма, трябва за нагряване и за втасване да използвате програмата за йогурт, а за месене - десетминутната програма за месене на тесто или месенето от някоя от другите ви програми. Но ще трябва да пресмятате времето на отделните етапи наум и да внимавате да не просрочите или да не пропуснете нещо.
При месенето се получава тесто, доста по-меко от онова, което правим за хляб с мая. Точно така трябва да бъде, за да направите вкусен соден хляб, така че следете тестото ви да не е твърде гъсто и твърдо.
Ето как изглежда тестото на отделните етапи преди печенето:
Месене преди добавяне на содата:
Месене веднага след добавянето на содата:
Готовото омесено и загрято тесто непосредствено преди печенето:
И както вече можахте да видите, опечения хляб.
Не изваждайте готовия хляб веднага от машината! Оставете го половин час при затворен капак и на поддържане на топлината. Нека хлябът "да си почине", а после ще го извадите от ваничката без никакво усилие.
Увийте го добре в плътна памучна хавлиена кърпа и го оставете да изстине в кърпата.
После му се насладете, толкова е привлекателен и вкусен!
Добър апетит!
Заповядайте и в нашата група във Фейсбук
"Всичко за хляба и домашната хлебопекарна (информация, съвети, рецепти)">>>
Абонамент за:
Публикации (Atom)