Шведите са практични хора. Те са намерили начин да оползотворяват останало от предния ден месо, като при това създадат ново, интересно и вкусно блюдо - за собствената си трапеза, но също и за очаквани и неочаквани гости.
Питтипанна (Pyttipanna) означава буквално "малки парченца в тиган".
В началото те са слагали в тигана всякакви останали от вечерята парчета варено, пушено, печено или пържено месо, колбаси, добавяли пресен зеленчук (основно лук, картофи и моркови), запържвали са всичко това и са поднасяли на следващия ден този освежен и вкусен месно-зеленчуков микс, за да не се изхвърля никаква храна от домакинството.
По-късно обаче блюдото е станало значително по-изискано, като са започнали по-внимателно да подбират месата, които влагат в Питтипанна, а също и да обогатяват ястието с апетитен дресинг, зелени подправки, мариновано цвекло, кисели краставички и запържено яйце или суров жълтък .
Днес Питтипанна е толкова популярно в Швеция, Дания, Норвегия, Финландия - в цяла Скандинавия, блюдо, че различни набори от месо и колбаси за Питтипанна се продават готови и опаковани във всеки добър хранителен магазин.
Питтипанна се предлага също и като част от менюто на всички изискани ресторанти в скандинавските страни.
Ами какво пък, нека да заимстваме и ние малко скандинавски опит и да се опитаме да си приготвим това изключително апетитно блюдо с нашенски продукти и по рецептата на Джейми Оливър.
За блюдото:
Всякакви варени, пушени, сушени или печени меса по ваш избор
Колбаси - сурово-сушени, качествени шункови, пушени или шпекови
Доброто е, че няма никави ограничения нито във вида на месото, нито в количествата на влаганите продукти, стига да са качествени.
Използвайте такова месо, каквото харесвате или каквото имате в наличност - свинско, агнешко, овнешко, ярешко, телешко или пилешко. Може да сложите домашно варено, печено, пушено или сушено, останало от предния ден или да си купите от магазина обработени, готови за консумация меса.
Картофи, лук, моркови, грах
Яйце
Мариновано цвекло и/или кисели краставички
За дресинга:
Пресни зелени подправки
Горчица
Ябълков оцет
Зехтин екстра върджин
Соев сос
Мед
... мятат се в тигана да се запържат, като най-напред се слагат най-мазните (например бекона) и после се добавят останалите видове според времето, което им е нужно за топлинната обработка.
Стремете се всички месни късчета да станат апетитно зачервени и запържени в еднаква степен..
Затова, след като изпържих добре месото, аз го извадих с решетеста лъжица и в остатъчната мазнина сложих нарязаните на еднакви късчета лук, моркови и картофи. Те се запържиха и овкусиха отлично в мазнината от месото.
После върнах в тигана месото и оставих цялата смес да се пържи още няколко минути.
За дресинга смесих в бурканче сладка горчица, ябълков оцет и зехтин екстра върджин заедно с нарязан на ситно магданоз..
Аз добавих от себе си още соев сос и мед
Разбих всички съставки с енергично разклащане на затвореното бурканче.
Готовото ястие подредих в плато.
Полях с дресинга направо от бурканчето.
Украсих с пържено яйце и кисели краставички.
Посипах с нарязани пера от пресен лук.
И мезето е готово и за апетита на най-ситите и капризни сътрапезници!
Да ви е вкусно!