неделя, 29 юни 2014 г.

Бананов хляб



Купили сте си банани, но част от тях са презрели и вече не стават за ядене... Или в магазина продават презрели банани с кора на кафяви точки (разбира се с намалена цена, които иначе би трябвало да изхвърлят на боклука). Не ги подминавайте в магазина, или не изхвърляйте презрелите банани от дома си. :) Направете си с тях вкусен бананов хляб.

В интернет има множество рецепти за бананов хляб, аз прекарах няколко часа в търсене на още и още варианти за този ароматен и много вкусен сладкиш... и накрая от всичко изчетено взех идеи и сглобих моята рецепта...


 

 

Необходими продукти:

 

1 чаша черно брашно 
1,5 чаша бяло брашно тип 500 
4 много узрели банана (може дори презрели, с кафява кора) 
3 яйца 
1 малко пакетче масло - 125 гр 
1/2 чаша бяла захар 
1/2 чаша качествена кафява захар (аз използвах влажна кафява захар Muscovado, със силен аромат на кафе. Продава се в Билла) 
1/2 чаша кефир (може да се замени с кисело мляко 2%) 
1 ч.л. канела 
1 ч.л. сода 
1 к.л. лимонена киселина 
2 пакетчета ванилова захар 
щипка сол 
За мерителна използвам чаша с обем 200 мл


 ПОДГОТОВКА НА ПРОДУКТИТЕ:

Сложете маслото в дълбок и тесен съд и го поставете на силен котлон да заври. Оставете го да ври докато потъмнее.

Пресейте двата вида брашно, смесете ги и добавете към тях канелата, ванилията, содата, лимонената киселина и солта. Размесете добре.

Бананите опечете за няколко минути в нагорещена фурна или в микровълновата, извадете, обелете от корите и намачкайте добре с вилица. Ако бананите са силно презрели, до кашавост, пропуснете тази стъпка.

Кефира (киселото мляко) загрейте на слаб котлон, като разбърквате - да стане много топло, но внимавайте да не завира.

Разбийте маслото и захарта с миксер, добавете яйцата (със стайна температура) и бананите, като продължавате да разбивате до хомогенна смес. Добавяйте по няколко лъжици от сухата смес, като продължавате са размесвате с телена ръчна бъркалка. Като добавите половината брашно, изсипете млякото и продължете да добавяте от брашното, докато добавите всичкото. Не бийте силно с телената бъркалка, само размесвайте, за да не стане жилава сместа.

По желание може да добавите шепа накиснати в ром или коняк, а после оваляни в малко брашно стафиди. Вместо стафиди може да добавите парченца сушена кайсия или друг екзотичен плод, който ви се намира под ръка.

Изсипете в намазнена и леко набрашнена форма или в кръгла тавичка, ако нямате подходяща правоъгълна.

Опечете до суха клечка в предварително загрята до 180 градуса фурна.

Извадете, обърнете след няколко минути и оставете да се охлади върху решетка. 
 
Бележка: Предварителната подготовка на продуктите се прави с цел засилване на ароматите. Черното брашно удивително добре хармонира по вкус на всички съставки, а и самият сладкиш запазва своята пухкавост след изваждането от фурната. За добър резултат са важни всички стъпки, не ги пропускайте. Крайният продукт е един извънредно ароматен, сочен и пухкав сладкиш, от който из целия дом ще се носи аромат на банани, канела и ванилия.
Добър апетит! 

петък, 27 юни 2014 г.

Шакшука



 Необходими продукти за 3-4 порции:

12 яйца 
250 гр.сирене
1 кг. пресни домати или 800 гр. консерва 
1 голяма глава кромид лук (ако обичате лук, може и 2) 
2 зелени чушки 
2 червени чушки 
2 моркова 
1 по-голяма глава чесън  
4-5 с.л. олио 
магданоз за поръсване
лют червен пипер на вкус (или 1 люта чушка, нарязана на ситно) 
черен пипер на вкус 
сладък червен пипер, около 1 пълна чаена лъжичка 
сол на вкус
 

Преди всичко искам да кажа, че това е най-божествената червена манджа с яйца, която някога съм опитвала. 

Попаднах неотдавна на рецепта за шакшука, в блога на българка, омъжена в арабския свят... и се влюбих в това ястие. Започнах да ровя за рецепти за шакшука и научих, че ястието идва от Магреб - (областта в Африка на север от Сахара и на запад от Нил), но е много популярно също в Израел, както и на арабския полуостров. Научих също така, че съществуват хиляди начини да се приготви шакшука. :) Така че моята рецепта (така я приготвям аз за моето домочадие) е само един от безбройните варианти. Можете да импровизирате, да добавяте нови продукти или да махнете други от тази рецепта, да променяте количествата - всичко зависи от вашия вкус и вашата фантазия!
Задължителни са само лукът, доматите, чушките, яйцата и магданозът.

Ястието се приготвя в широк голям тиган с капак, на котлона. Аз използвам един голям тиган с диаметър 29 см. и дълбочина 7 см. и със стъклен капак. Целият се пълни с тази уханна манджа и докато се готви, всички у дома се навъртат наоколо и се облизват като гладни котки. :)))

Подготвянето на зеленчуците си е трудоемка задача, но вкуснотията си заслужава труда, уверявам ви. 


Лукът се обелва и нарязва на кубчета или на полумесеци (както повече го обичате), морковите се обелват и се нарязват на кубчета или на пръчици, чушките се почистват от дръжките и от семенните кутийки и се нарязват на ситно, чесънът се обелва и нарязва на филийки.
 

Доматите се потапят във вряла вода, в която да останат няколко минути, после за заливат със студена вода, изваждат се, обелват се от кожата и се нарязват на дребни кубчета.

Лукът се запържва до златисто с олиото, добавят се чушките и морковите и се оставя зеленчуковата смес да се задуши.
 

След като зеленчуците омекнат, се добавят солта, черния и лютия червен пипер, оставя се една-две минути подправките да се запържат, добавя се сладкия червен пипер и се пържи (без капак) около минута, после се добавят доматите и чесънът. (Ако приготвяте ястието за деца, вероятно трябва да пропуснете лютия червен и черния пипер - децата имат твърде чувствително небце и острите подправки не им харесват особено)

Разбъркваме и похлупваме с капака, и оставяме ястието да къкри на котлона до готовност на доматките.
 

Може от време на време леко да разбърквате и да добавяте по малко водичка, ама наистина малко! Аз добавям два-три пъти по около 100-150 мл. вода, защото обичаме да има повечко сос. 

Когато зеленчуковият сос е напълно готов, правите с готварската лопатка гнезда в него и чуквате яйцата, като се стремите жълтъците да остават цели.


Похлупвате отново и, тъй като тиганът, в който се готви, е доста голям, може да го въртите върху плочата на котлона така, че белтъците навсякъде да се сготвят до побеляване, но по възможност жълтъците да останат течни.


Изключвате котлона и поръсвате отгоре нарязаното на бучици сирене и магданоза.


Похлупвате отново и оставяте на горещия котлон само за минутка-две, колкото сиренето леко да се разтопи.

Сервирате топло или леко охладено. И е толкова божествено вкусно, че нямате нужда от нищо повече вдобавък, освен парче хляб или питка.
Може да се консумира по всяко време - на закуска, обяд, вечеря, като междинно хранене, по време на махмурлук, но е подходящо и за деца, можете да го сервирате на празници и в делник.


Добър апетит с вкусната шакшука!