Тази печена тиква приготвихме за Бъдни вечер. Нямахме никакво време за снимки и за първи път снимките, които качваме, не са специално аранжирани, нито пък са на дневна светлина. Ние я извадихме от фурната преди да седнем на трапезата, успяхме да направим само тези снимки и после я изядохме почти цялата.
Тиквата обаче беше толкова уникално вкусна, че решихме да публикуваме рецептата, от една страна, за да не я забравим, а от друга - да споделим с любителите на печена тиква, как могат да си я приготвят с налични, лесно достъпни продукти и да си "оближат пръстите" след това от вкусотията на трапезата.
Обещаваме обаче, че когато следващия път си я направим, непременно ще я снимаме и ще качим по-хубави снимки!
И така, необходимите продукти:
1 тиква цигулка (около 2 кг)
1 по-голяма сладко-кисела сурова ябълка
1 шепа стафиди
1 шепа белено тиквено семе
1 шепа белен слънчоглед
1 равна ч.л. канела на прах
3 с.л. кафява захар
3 с.л. чист пчелен мед
80 мл коняк (или бренди, ром, вермут - каквото имате)
Количеството на продуктите може да варира в зависимост от големината на ямката, която трябва да се запълни с тях.
Практиката на българската кухня е в тиквата да се добавят орехи при печенето. Вкусно е с орехи, разбира се. Но има ли нещо по-естествено от това към тиквата да се добавят собствените и семена?! Водени от тази логика, ние сложихме вместо орехи – семена, тиквени и слънчогледови, защото имахме. Получи се извънредно вкусно, а семената така пикантно хрупкаха!
Медът, ароматният алкохол и кафявата захар са много важни за вкусния резултат.
Фурната загряваме до 190 градуса.
Тиквата измиваме, разрязваме по дължина на две половини и почистваме от семето.
Ябълката измиваме и без да белим от кората, нарязваме на малки кубчета.
В купа смесваме кубчетата ябълка със семките, стафидите, кафявата захар, канелата и ароматния алкохол.
Месото на тиквата нарязваме по повърхността на ромбове. Целта е тиквата да се овкуси впослествие при печенето по-добре. Срезовете в никакъв случай не трябва да са дълбоки - не повече от 2-3 мм.
Ямките на двете половини на тиквата напълваме догоре с приготвената смес от ябълка, семки, стафиди, захар, канела и алкохол.
Самото месо на тиквата поливаме обилно с пчелния мед.
Тавичката увиваме плътно с алуминиево домакинско фолио. С остър нож правим 2-3 малки дупчици във фолиото, за да излиза парата.
Печем около 50-60 мин (ориентирайте се по своята фурна) с фолио. През това време тиквата става мека и нежна буквално като мозък и в тавичката изтича много сироп от тиквата, меда и захарта. На този етап тиквата прилича повече на задушена, отколкото на печена.
Изваждаме тавичката, премахваме фолиото и с лъжица изгребваме всичкия изтекъл сладък като амброзия сироп. Поливаме с него обилно ямката с плънката и срезовете на тиквата, които вече са успели да "цъфнат" от високата температура при печенето.
Тиквата попива всичкия сироп ( в т.ч. и през срезовете, които сме направили), в тавичката не остава нищо.
Връщаме нашето произведение да се допече без фолио до приятна златисто-медена коричка.
Сервираме тиквата прясно опечена, гореща или топла.
Вкусна е като храна на Боговете!
Добър апетит!
Ако харесвате нашите рецепти, подкрепете блога ни, като кликнете и разгледате рекламите, които са ви впечатлили. Така ще можем да ви поднесем още много интересни и вкусни рецепти! Благодарим ви!
Момичета ,
ОтговорИзтриванеи аз правя подобна тиква.Става страхотна с ябълка и дюля, със сушени плодове и ядки.Даже може и цяла с капаче да се направи.Но в тенджера с по - дебело дъно.Страшен деликатес е, много е вкусна.
Поздрави !
Наистина, Ели, печената тиква става много вкусна, пълнена с всякакви плодове, семена и ядки. Сигурни сме, че и твоята е уникална вкусотия!
ОтговорИзтриванеПоздрави и на теб!
Изглежда много изкусително. Тиквата е едно от най-любимите ми неща за хапване.
ОтговорИзтриванеПоздрави! :)
Благодарим, Галка! Наистина е нещо много вкусно, и ние обичаме да си хапваме тиква.
ИзтриванеПоздрави и на теб!