От много години насам почти не сме пили боза - а толкова много я обичаме!
За нас двете, пък и за близките ни, бозата е един от символите на детството и младостта - особено за мен, Валя. Ирина е по-млада, но и тя е пила онази - истинската боза в ранното си детство.
Тогава я продаваха в сладкарниците - наливна, от големи гюмове, винаги изстудена, гъста, сладка и резлива - блаженство за небцето, което не се забравя!
Сега това, което продават по магазините в пластмасови бутилки, е някакво бледо подобие на истинската боза, ерзац, направен от пшеница и изкуствени подсладители, някои от които канцерогенни, като аспартамът, например.
Обяснимо - истинските суровини, от които се прави истинската боза, са икономически неизгодни на частните производители, защото дотации от държавата отдавна вече няма, а и няма стандарти, по които да са задължени да работят.
И така за пореден път интересите на родните производители се сблъскват с интересите на потребителите и са в разрез с тях, дори когато става дума за здравето на нацията.
Такава е за жалост грубата истина за нашенската пазарна икономика.
И какво ни остава на нас, потребителите?!
Там където имаме желание и възможност, да си приготвяме различни храни и напитки у дома и да сме сигурни, че това, което слагаме на трапезата си, е възможно с най-малко (или съвсем без!) химия и възможно най-истински вкус!
В бозата, която ви предлагаме днес, няма нито пшеница, нито аспартам, нито дори бяла захар.
Затова тя е вкусна, свежа, резлива, с максимално полезни съставки - едно забравено вкусово удоволствие от детството и младостта!
2 чаени чаши + 2 супени лъжици белено просо
2.5 чаени чаши светлокафява тръстикова захар
***вода
Обем на мерителната чаша - 250 мл.
***Количеството на водата тук съзнателно не посочваме, в описанието на рецептата ще стане ясно защо.
Ще са ви нужни още тенджера с общ обем около 4 литра и удобна широка дървена лъжица
Необходими са също така и ден-два търпение, защото освен да се свари, на бозата и е нужно и време да ферментира, за да стане онази истинска напитка, която са пили нашите баби и дядовци, пък и самите ние някога.
Вече ви е ясно, че днешната ни боза е сварена от просо, а не от пшеница - така, както са я варили някогашните радомирски майстори-бозаджии.
Не сме използвали бяла, а светлокафява тръстикова захар. Този вариант може да ви се стори малко скъп, но купете най-обикновената тръстикова захар, онази, пакетирана в България от "Крина" - цената и е около 2.20 - 2.40 за половин килограм. Затова пък ще имате една истински вкусна и здравословна напитка, която е чудесна за деца, кърмачки и за всички любители на гъстата, сладка нашенска боза.
Ние си купихме белено просо от кварталното магазинче за ядки и сушени плодове и смелихме в кафемелачката. Друг вариант е да си купите био просо от специализираните магазини (само че ние, кой знае защо, не сме много убедени колко "био" е то), или пък да си потърсите готово брашно от просо.
Тук-таме в родината се продава боза, направена от ръж и тръстикова захар на цена около 2.60 лв за литър и 1.45 лв за половин литър.
Бозата по тук публикуваната рецепта ще ви струва около 1.00 -1,20 лв за литър и съвсем малко реални физически усилия и време за направата и. И можете да си варите прясна боза когато си поискате, защото това е продукт с много кратък срок на годност.
Как се прави бозата, стъпка по стъпка:
2 с.л. с малък връх смляно просо сложете в сух тиган и запечете до кремаво-златист цвят при непрекъснато бъркане и слаба температура. Бъдете внимателни, зърното на просото е много нежно и много бързо загаря.
Пресипете запеченото брашно в стъклен буркан, добавете 2 супени лъжици от кафявата захар и 250 мл хладка вода, разбъркайте да се разтвори захарта и оставете сместа на стайна температура, покрита със салфетка за два-три дни, докато ферментира.
Може през това време няколко пъти да разклатите сместа, но по принцип ферментацията е анаеробен процес, т.е. без участието на кислород, затова не се престаравайте.
Когато закваската е готова, смляното на брашно просо (2 чаени чаши, пълни догоре), изсипете в широк сух тиган с незалепващо покритие и го запечете - отново при непрекъснато бъркане и умерена температура, до приятно кремав цвят. И отново бъдете внимателни - просото загаря много бързо!
Изсипете запеченото брашно в тенджерата, в която ще варите напитката, изчакайте го да изстине и добавете 2 литра хладка вода. Разбъркайте добре сместа с телена бъркалка, за да няма бучици.
Сложете тенджерата на котлона и при непрекъснато бъркане, на умерен огън изчакайте сместа да заври. Варете около 6-7 минути, или докато сместа се сгъсти достатъчно.
Радомирската боза някога са я варили цели три часа, но според нас това е неоправдано дълго. Ако имате сили, време и желание, обаче, не пречи да варите напитката и по-дълго.
Ако в течната смес са останали по-едри частици от зрънцата просо, не се безпокойте.
След като сместа се е сварила, а зрънцата са омекнали, потопете в нея пасатор и на висока скорост разбийте сместа. Всички едри частици от просото ще изчезнат и гъстата бозава течност ще стане копринено гладка. На някои от снимките се вижда по стъклото на чашата колко фина е текстурата на напитката - ние също смляхме едрите частици просо с пасатора.
Ако течността ви се струва твърде гъста, тук е моментът да добавите вряла вода, докато постигнете желаната гъстота на напитката. Гъстотата на бозата е въпрос на вкус, затова разреждайте накрая, поне първия път, докато уцелите желаната гъстота.
Имайте предвид също така, че след като изстине, напитката почти не променя консистенцията си. Или сгъстяването е съвсем незначително.
Захарта може да регулирате на вкус, разбира се, но с това количество продукти напитката става умерено, приятно сладка.
Оставете сварената течност да се охлади, изсипете в нея закваската, разбъркайте добре и оставете напитката похлупена на стайна температура да ферментира.
После пресипете в бутилки с широко гърло или в буркани и приберете готовата боза в хладилник.
Вашата вкусна, гъста, истинска, резлива боза е готова!
Малка част от бозата може да си оставите за закваска за следващата доза! ;) )
*** По същата рецепта може да си направите и боза с готово ръжено брашно, Такова се продава свободно във веригата магазини Т Маркет, например, на цена 0.79 лв за половин кг. За направата на 3 литра боза ще ви е достатъчно около 0.45 кг ръжено брашно.
*** Бозата по тук публикуваната рецепта може да съдържа нищожно количество алкохол, особено ако я оставите да ферментира по-дълго. Тя ще стане още по-вкусна и това няма да се отрази на бистротата на съзнанието ви, нито на способностите ви да шофирате по никакъв начин, но ако ви спре КАТ, пробата с дрегер може да излезе положителна. Затова бъдете внимателни, ако пиете истинска боза (а не онази ерзац от пластмасовите бутилки в супермаркета) и решите да седнете зад волана след това!
Наздраве и да ви е сладко!
Здравейте, останала съм с впечатление че и вие живeeте в UK. Бихте ли ми казали откъде от тук може да се купи смляно просо?
ОтговорИзтриванеЗдравейте, Галя. Ние живеем в София и си купуваме просото на зърно в близкия до дома ни павильон за ядки и сушени плодове. За съжаление не знаем откъде в UK можете да си купите. Но предполагаме, че има при вас някакви пазари и тържища - може би трябва да потърсите там. А просо на зърно се мели сравнително лесно в най-обикновена кафемелачка с приличната мощност от 200W.
ИзтриванеИли пък потърсете в специализирани магазини за безглутенови брашна.
ИзтриванеМомичета,
ОтговорИзтриванемного е вкусна истинската боза , така казваше дядо ми навремето.Аз обаче не съм пила подобна, но знам,че са я правили от просо.То се е отглеждало в България и се е употребявало много, даже и за храна на малки пиленца.Чудесна рецепта, която си записвам за проба.Небелено просо продават в магазините за птици, белено - в супермаркетите, а брашно от просо има в специализираните диетични магазини.Купувала съм и пиша за тези, които не знаят.
Поздрави и усмивки !
Даа, не съм опитвала истинска боза от...много дълго време.
ОтговорИзтриванеНе знам и дали съм чела подобна рецепта, наистина ми се иска да направя, и ще се реша някой ден, когато намеря време и просо, пък и нямам май с какво да смеля:(