Не знам за английския, но ароматът на нашенския овчарски пай ще раздразни неустоимо обонянието ви, а видът на блестящата златиста коричка и вкусът му ще ви пленят!
Като го гледате и вдъхвате уханието, който паят разпръсква даже и след една нощ, престоял на студено, ще си мислите само за едно - как по-скоро да изядете остатъка..... :)))
Неговата тайна се крие, както винаги, в аромата на българските подправки и, честно да си призная, аз не бих го заменила за "вносния", колкото и да е прочут той.
Необходими продукти:
2.5 кг картофи
2 яйца + 1 жълтък
200 мл заквасена сметана
200 мл кисело мляко
750 гр кайма
1 кг кромид лук
650 гр зелен грах от консерва
2 червени чушки
3-4 стръка магданоз
сол на вкус
прясно смлян черен пипер на вкус (аз слагам и в картофите, и в плънката)
1 ч.л. с връх сминдух
Тук съм посочила количествата, които слагам аз.
Получава се една доста голяма тава .
Ако ви е много, просто ги редуцирайте.
Съотношението на продуктите според мен търпи спокойно вариации.
Добре е обаче количеството на плънката да e приблизително колкото количеството на картофеното тесто.
Приготвянето на този овчарски пай по български е доста лесно, аз го пека много често и правя това обикновено когато нямам много време за готвене, а народът у дома е гладен и нетърпелив.
И резултатът е винаги отличен - паят е много ароматен и вкусен както горещ, така и студен. Отлично леко блюдо за вечеря, а каквото остане от вечерята, на следващия ден се омита набързо, даже и в студено състояние.
Картофите сваряваме и пасираме на пюре. Аз правя това с преса за картофи, но ако имате ръчен пасатор, също ще стане.
Добавяме двете яйца, сметаната, 50 мл. мазнина, черен пипер и сол на вкус.
Разбъркваме, и ако пюрето е твърде гъсто, добавяме кисело мляко. Пюрето обаче трябва да остане по-скоро гъсто и стегнато.
Лука нарязваме на полумесеци, задушаваме в 2-3 лъжици мазнина, а после махаме капака на тигана, за да се запържи до златисто. Към задушения лук добавяме нарязаните на ситно червени чушки. Разбъркваме и продължаваме да запържваме.
Към омекналите лук и чушка добавяме каймата, сол, черен пипер, сминдух, разбъркваме с дървена бъркалка и запържваме, като се стремим каймата да стане на ситни трохи.
Последно добавяме зеления грах, добре отцеден от течността. Разбъркваме и оставяме да се задуши под капак само 2-3 минути.
Сглобяваме пая. Намазваме съда, в който ще печем, с малко мазнина, сипваме половината от картофеното пюре. То е доста гъсто, затова трябва да го разпределим равномерно с лопатка. Върху пюрето изсипваме всичката плънка и я разпределяме равномерно. Отгоре слагаме с лъжица останалото пюре, като внимателно и равномерно разпределяме с лопатка.
Намазваме повърхността на пая с жълтъка, който сме разбили с една кафена лъжичка заквасена сметана и няколко капки вода. (Точно това е тайната на неустоимата златна коричка). Надупчваме с вилица, за да излиза парата. Печем в предварително загрята до 200 градуса фурна - докато паят придобие привлекателната златиста коричка .
Добре е да изчакаме паят малко да се охлади, преди да бъде разделен на порционни парченца, защото картофеното тесто е много нежно и ще се разпадне, ако се опитаме да го сервираме твърде горещ.
Сервираме порциите, украсени с листенца пресен магданоз.
Добър апетит!
Валя, хареса ми твоят вариант на това ястие. Аз също го правя от преди почти 20 години, каза ми го майката на един съученик на дъщерята. Доста по-късно чух за "овчарски пай". Моята рецепта е по-различна и по-нататък ще пусна и нея. Но определено ще пробвам и твоя.
ОтговорИзтриванеРадвам се, че ти харесва моят вариант, Весе! И с нетърпение ще чакам да узная твоя, че и да го пробвам! Сигурна съм, че ще е интересен и вкусен!
Изтриване:)))Снощи бяхме на нещо подобно,но не съвсем:).
ОтговорИзтриванеПрекрасен е твоят вариант,Валя и следващия път ще те "копирам"...,прегръдки:))))!
Благодаря ти, Миленче! Надявам се, че ще ви е вкусно! Прегръдки и за теб!
ИзтриванеВале, много много апетитен!
ОтговорИзтриванеУф, каква коричка само!
Благодаря ти. Аура! Радвам се, че ти харесва!
Изтриване