неделя, 31 декември 2017 г.

Щастлива Нова Година!


Бъдете щастливи, усмихнати, обичани и обичащи, здрави и успешни!
Бъдете благословени през Новата Година!

Валя и Ирина

понеделник, 25 декември 2017 г.

Честита Коледа!







Пожелаваме 

Здрава, Мирна и Щастлива Нова Година 

на всички наши приятели, последователи, посетители и читатели!


събота, 23 декември 2017 г.

Мултикукъри ли!? Хайде да се уточним за какво иде реч! Кое от онова, което наричат в България мултикукър, реално е такъв уред?


Знаеш ли ти, уважаеми  български потребителю, че във възможностите (защото за момента ти липсва база за сравнение) да осъзнаеш и оцениш преимуществата на съвременния, модерен, цивилизован и най-вече практичен начин на приготвяне на храна за ежедневието на твоето домакинство, си изпреварен във "възпитанието на вкусовете и възприятията" дори от такива традиционно считани за изостанали в това отношение страни като... Беларус, например!

 Държава с население едва 9.5 милиона жители, държава, водена и до днес от един традиционен, несменяем вече 24 години! президент, на практика диктатор, който нарича себе си лидер, държава, в която човешките права са до такава степен погазени, че който белорусин се измъкне оттам, не ще и да чуе да се връща?!

Но на пазара в Беларус се предлагат и купуват! не по-малко от пет-шестотин  вида мултикукъри - един от друг по-нови модели, с по-добри и модерни функции... Че белорусинът в разглезването си с хубава техника за облекчаване на живота му е стигнал дотам, че си прави класификации на ИСТИНСКИТЕ мултикукъри не само по марки, по модели, по видове и по функции, но и  по дизайн на всичкото отгоре!

И е критичен и капризен, правейки тези класификации!

За какво говорим всъщност? За какъв богат избор у нас!?...
А като няма предлагане, как реално ти ще разбереш що за уред е това, какви възможности можеш да имаш с него в дома си? Как ще загърбиш нихилизма си и ще заявиш на висок глас, че имаш право да живееш по-добре!?

Още по темата тук>>> 

петък, 15 декември 2017 г.

Да започнем с малко история: Какво е "Папенов котел" или Как е изобретен мултикукърът?


Ако сте любознателни  и искате да научите историята на създаването на мултикукъра - този безценен и незаменим помощник на съвременната домакиня в кухнята, вижте новата публикация  ТУК>>> 


вторник, 12 декември 2017 г.

"Мултикукър ревю" - всичко за мултикукърите на едно място!



Четете в "МУЛТИКУКЪР РЕВЮ" всичко, което ви интересува>>>

Искате да си купите нов мултикукър, но ви е трудно да направите избор?
Лутате се между марки производители, модели и технически характеристики?

"Мултикукър ревю" е нашият нов проект, който има за цел да повиши инфомираността на българския потребител относно качествата, недостатъците и характеристиките на тези толкова полезни кухненски помощници и да помогне за правилния избор на уред  за вашето домакинство.

В блога ще можете да четете за плюсовете и минусите на различните модели, подробна информация за техническите им характеристики, подробно описание на режимите на работа, ще можете да преглеждате видеообзори, без да излизате от блога, да научавате нови рецепти, да оставяте собствените си потребителски отзиви и коментари.

Ние сме си поставили амбициозната цел да направим вашия избор осведомен и да помогнем на всеки в правилния избор на уред за своя дом и своето домакинство, с който да облекчи работата си в кухнята и  да направи храната на семейството си по-здравословна и по-вкусна.


В новия блог "Мултикукър ревю" ще можете да четете всичко за мултикукърите!

вторник, 28 ноември 2017 г.

"REDMOND" - кухнята на бъдещето днес ... и Европа на три скорости / REDMOND - The Kitchen Of The Future Today... And The Three Versions Of Europe

снимка: официален сайт на Редмънд

ТУКА ИМА , ТУКА НЕМА - ПОЗНАЙТЕ ЩО Е ТО ?!

В последно време мултикукърите придобиват все по-голяма популярност и все повече хора решават да се сдобият с това чудо на техниката.
И има  защо:

Те са леки, удобни и практични, защото можеш да ги преместиш навсякъде, да ги вземеш със себе си на вилата, на село и даже в хотела, когато си на почивка, за да имаш винаги домашна, топла, прясна и вкусна храна;

Изключително икономични са като разход на електроенергия;

Те заместват котлон, фурна, грил, хлебопекарна;

В тях можеш да приготвиш много бързо и лесно паста, супа, яхния, печено, да свариш зеленчуци или месо на пара, да направиш компот или сладко, да изпечеш месо, пица или кекс, да си изпържиш хрупкави картофки ...  и каквото още се сетиш.

Можеш да избираш между бързо или бавно готвене, да си спестиш миризми и пара в кухнята, да сложиш продуктите вътре да се  готвят и да си гледаш другата работа, без да се притесняваш, че ще загори, изкипи или залепне.

А храната в тях става изключително апетитна, с богат и плътен вкус, който, твърдят, е като вкуса на храната, приготвена в руска печка.

Всеобщата еуфория по мултикукърите не отмина и нас и ние най-после сериозно се замислихме да се сдобием с такъв многофункционален и практичен кухненски уред.

Доста време прекарахме в запознаване с продуктите, предлагани на българския пазар, изучавахме наличните модели, които са достъпни за закупуване в България, четохме упътвания за употреба, публикувани не само в бг сайтове, (защото за повечето модели, предлагани у нас, указания за потребителя не могат да се открият в нашите сайтове - нито на търговци, нито на производители). Така или иначе, интернет дава възможност да намериш това, което търсиш, независимо в чий сайт.

Четохме, разглеждахме снимки, разучавахме подробно конструкциите, материалите, от които са изработени, функциите на този и онзи модел, възможностите, които предлагат, търсихме по-добри цени ... прекарахме няколко седмици в това занимание - докато решим и направим своя избор.

По-добра техника, по-професионално произведена и с по-високи професионални потребителски качества от тази на REDMOND просто не можахме да открием. Направихме и избор на модел с изключителни възможности за приготвяне на ориз и зърнени каши, хляб, пица, паста, кисело мляко, яхния, бързо и бавно готвене, готвене на пара,  десерт, компот, кекс и т.н. и т.н.

Но това не е всичко! Уредите на REDMOND предлагат функцията "мултишеф" с възможност за най-фино настройване на температурните режими – със стъпка на промяна само 5 градуса и в широк диапазон, а от 5 мин до 1 час - със  стъпка на промяна от 1 градус!, промяна на времето и температурата направо в процеса на готвене!

След като към всичко това се добави и изключителният  дизайн, подвижният вътрешен капак за по-лесно почистване, чашата с керамично покритие и с дръжки в най-новите модели, за да се изважда лесно, а в някои модели дори с контейнер за събиране на конденза на задната  страна на уреда - то можете да си представите колко силно ни впечатли продукцията на бранда.

Дори да не търсим такива изключителни екстри като мултикухня - уред с повдигащо се дъно с възможност за използване на тиган, касерола или чайник, наред с мултикукъра - в един единствен уред, уред с брайлова азбука на менюто - за хора с нарушено зрение, уред с гласови команди или пък с възможност да бъде  управляван  чрез смартфон приложение ( а те всички се предлагат от Редмънд и това очевидно е бъдещето на кухненската техника, реализирана от компанията днес), пак можем смело да кажем, че по-добра техника, с по-добри, направо върхови потребителски качества, от тази на Редмънд, трудно може да бъде открита на пазара!

Е как да не пожелаеш такъв уред в кухнята си!? При това на достъпни цени!

Съвсем логично ние пожелахме да се сдобием с мултикукър Редмънд...

И тук дойде шокът и разочарованието. А те по-късно се смениха с негодувание, обида и гняв, и провокираха тази публикация!

Оказа се, че великата компания REDMOND - "велика" в пряк и преносен смисъл, рекламираща продуктите си чрез един прекрасен сайт, от който трудно можеш да откъснеш очи, (а този сайт на всичкото отгоре е мултинационален - за да бъде  гаврата с потребителите възможно най-силна), предлага продукцията си в буквалния смисъл на думите "на три скорости!"

Гледаш, избираш, радваш се, предвкусваш  удоволствието от великолепната придобивка и комфорта в кухнята, която тя ти дава, а сайтът на компанията те отвежда директно в мултинационалния онлайн магазин на бранда, от който, както изглежда на пръв поглед, можеш да си поръчаш избрания уред, да го платиш с карта и  да чакаш доставка.

Дори има надпис: "Ние доставяме по целия свят" и опция да изберете вашата страна.

За капак има още публичен надпис на главната страница, в т.ч и на българската такава, както се вижда от снимката:
Free Shipping!
On orders over EUR 99!


Щастливи избрахме страна България, намерихме желания уред (Redmond RMC M90) и... о, изненада, но не приятна!

Под цената на модела цъфна надписът "Временно няма наличност". Оказа се, че надписът не е  само за избрания от нас уред, но за всички продукти в българската секция на сайта.

Е, опитахме се да се утешим: до края на безплатните доставки имаше още цели  21 дни, може пък и да се появят наличности!
След няколко дни проверихме отново, пак същия надпис  - "временно няма наличност".

Стана ни любопитно, дали за всички страни, в които Редмънд предлага продукцията си, е все така: временно няма наличност? И дали ще има наличности, когато периодът на обявените безплатни доставки отмине?

Понеже предварително знаехме, че REDMOND продава активно продукцията си на руския пазар, опитахме да изберем за "нашата страна" Русия и влязохме в руската секция на сайта.
А там наличностите си бяха налични и, оказа се, че руснаците могат свободно да си купуват всичко, което си пожелаят, при това с безплатна доставка навсякъде в Русия.
И не само мултикукъри, но и мултипекари и всякакви други авангардни модели кухненска техника, каквито в българската секция изобщо не се предлагат.

Същото е положението на страниците на другите страни от бившия Съветски съюз: има си наличности, свободно.




Но това не е всичко: след като превъртяхме възможно най-голям брой секции на различни страни от Западна и Източна Европа, установихме, че за Западна Европа не само има наличности, но с пълна пара вървят разпродажби с намаление до 50%  и с огромен надпис

Black Friday! 

Така е за Франция, Италия, Испания, Гърция, Германия, Австрия, Белгия, Финландия, навсякъде за Западна Европа!




За страните от Източна Европа обаче в същото време няма наличности! Няма безплатни доставки!  Няма Черен петък!

Страните от Източна Европа - Унгария, Чехия, Словакия, Полша, Румъния, България - за компанията REDMOND изглежда са страни трета категория и за тях Европа е на трета скорост - но отзад напред, а не както при автомобилите!

Докато за Западна Европа тече  под пълна пара Black Friday, а в Русия си има просто нормални продажби с перманентно безплатни доставки, то всички страни от Източна Европа са затвoрени за продажби - и, както изглежда, най-малко за целия период на уж "безплатните доставки"! Да видим какво ще ни сервират за след него!





Грозно, цинично, обидно, унизително!

Както и  да се каже, все ще е вярно, но и недостатъчно!


Една гатанка: Тука има, тука нема - познайте що е то?

Една великолепна техника, която всяка домакиня би си пожелала да има в кухнята си...

Една великолепна техника, която искаш да купиш с парите си, не да ти я подарят или да я откраднеш!...

И един производител, който самодоволно дели Европа на три скорости и откровено и цинично третира източно-европейците като хора трето качество! А уж Европа била обединена!?

Уважаеми мениджъри на REDMOND, обръщам се към вас със следното послание:

Вие май сте забравили крилатата фраза на император Веспасиан:
"Pecuna non olet" (Парите не миришат") ?

Или пък ужасно ви е страх, че потенциалните клиенти от Източна Европа може, недай си Боже, да "ударят келепира" с безплатна доставка? И за всеки случай затваряте магазина си за тях?!


Уважаеми български читатели на блога ни, на вас искаме да кажем следното: 

НЕ ТРЯБВА АПАТИЧНО ДА СЕ МЪЛЧИ И ОТМИНАВА НАТАТЪК!

Това е овча позиция, която още повече развързва ръцете на онези, които се гаврят с нас, източно-европейците, третирайки ни като хора трета ръка!

Говорете, пишете, коментирайте публично, иначе те - самозабравилите се, самодоволните, които в сравнение с нас не са имали нищо повече от историческия шанс след края на Втората световна война да НЕ ПОПАДНАТ зад желязната завеса, (зад която ни натикаха политическите диктатори, преследвайки своите си политически интереси) и от белезите на която още не можем да се отърсим ние - източноевропейците, - никога няма да се откажат от самодоволната си позиция!

Гаврят се с нас както им дойде - хранителните продукти за Източна Европа са с по-ниско качество от аналозите на същите марки в Западна, това стана публично известно съвсем неотдавна, благодарение на учени, които не пожелаха да мълчат!
А ние мълчим.

Затварят пазарите на качествените си стоки за нас.
Пак мълчим.


Докога?! Докато мълчим, техните безобразия никога няма да секнат!

А уж Европа ВЕЧЕ била обединена!?

Бъдещето на нашите деца е в нашите ръце, опитайте се да проумеете това и да се борите за него!

сряда, 1 ноември 2017 г.

Истинска резлива боза без изкуствени подсладители - забравеният вкус от детството! / Real Boza - Tart, with No Artificial Sweeteners, the Lost Taste of Our Childhood





От много години насам почти не сме пили боза - а толкова много я обичаме!

За нас двете, пък и за близките ни, бозата е един от символите на детството и младостта - особено за мен, Валя. Ирина е по-млада, но и тя е пила онази - истинската боза в ранното си детство.

Тогава я продаваха в сладкарниците - наливна, от големи гюмове, винаги изстудена,  гъста, сладка и резлива - блаженство за небцето, което не се забравя!

Сега това, което продават по магазините в пластмасови бутилки, е някакво бледо подобие на истинската боза, ерзац, направен от пшеница и изкуствени подсладители, някои от които канцерогенни, като аспартамът, например.
Обяснимо - истинските суровини, от които се прави истинската боза, са икономически неизгодни на частните производители, защото дотации от държавата отдавна вече няма, а и няма стандарти, по които да са задължени да работят.

И така за пореден път интересите на родните производители се сблъскват с интересите на потребителите и са в разрез с тях, дори когато става дума за здравето на нацията.

Такава е за жалост грубата истина за нашенската пазарна икономика.

И какво ни остава на нас, потребителите?!
Там където имаме желание и възможност, да си приготвяме различни храни и напитки у дома и да сме сигурни, че това, което слагаме на трапезата си, е възможно с най-малко (или съвсем без!) химия и възможно най-истински вкус!

В бозата, която ви предлагаме днес, няма нито пшеница, нито аспартам, нито дори бяла захар.

Затова тя е вкусна, свежа, резлива, с максимално полезни съставки - едно забравено вкусово удоволствие от детството и младостта!


Необходими продукти за една доза истинска домашна резлива боза:

2 чаени чаши + 2 супени лъжици белено просо
2.5 чаени чаши светлокафява тръстикова захар
***вода

Обем на мерителната чаша - 250 мл.

***Количеството на водата тук съзнателно не посочваме, в описанието на рецептата ще стане ясно защо.


Ще са ви нужни още тенджера с общ обем около 4 литра и удобна широка дървена лъжица

Необходими са също така и ден-два търпение, защото освен да се свари, на бозата и е нужно и време да ферментира, за да стане онази истинска напитка, която са пили нашите баби и дядовци, пък и самите ние някога.




Вече ви е ясно, че днешната ни боза е сварена от просо, а не от пшеница - така, както са я варили някогашните радомирски майстори-бозаджии.

Не сме използвали бяла, а светлокафява тръстикова захар. Този вариант може да ви се стори малко скъп, но купете най-обикновената тръстикова захар, онази, пакетирана в България от "Крина" - цената и е около 2.20 - 2.40 за половин килограм. Затова пък ще имате една истински вкусна и здравословна напитка, която е чудесна за деца, кърмачки и за всички любители на гъстата, сладка нашенска боза.

Ние си купихме белено просо от кварталното магазинче за ядки и сушени плодове и смелихме в кафемелачката.  Друг вариант е да си купите био просо от специализираните магазини (само че ние, кой знае защо, не сме много убедени колко "био" е то), или пък да си потърсите готово брашно от просо.

Тук-таме в родината се продава боза, направена от ръж и тръстикова захар на цена около 2.60 лв за литър и 1.45 лв за половин литър.
Бозата по тук публикуваната рецепта ще ви струва около 1.00 -1,20 лв за литър и съвсем малко реални физически усилия и време за направата и. И можете да си варите прясна боза когато си поискате, защото това е продукт с много кратък срок на годност.


Как се прави бозата, стъпка по стъпка:

2 с.л. с малък връх смляно просо сложете в сух тиган и запечете до кремаво-златист цвят при непрекъснато бъркане и слаба температура. Бъдете внимателни, зърното на просото е много нежно и много бързо загаря.

Пресипете запеченото брашно в стъклен буркан, добавете 2 супени лъжици от кафявата захар и 250 мл хладка вода, разбъркайте да се разтвори захарта и оставете сместа на стайна температура, покрита със салфетка за два-три дни, докато ферментира. 

Може през това време няколко пъти да разклатите сместа, но по принцип ферментацията е анаеробен процес, т.е. без участието на кислород, затова не се престаравайте.





Когато закваската е готова, смляното на брашно просо (2 чаени чаши, пълни догоре), изсипете в широк сух тиган с незалепващо покритие и го запечете - отново при непрекъснато бъркане и умерена температура, до приятно кремав цвят. И отново бъдете внимателни - просото загаря много бързо!




Изсипете запеченото брашно в тенджерата, в която ще варите напитката, изчакайте го да изстине и добавете 2 литра хладка вода. Разбъркайте добре сместа с телена бъркалка, за да няма бучици.

Сложете тенджерата на котлона и при непрекъснато бъркане, на умерен огън изчакайте сместа да заври. Варете около 6-7 минути, или докато сместа се сгъсти достатъчно.

Радомирската боза някога са я варили цели три часа, но според нас това е неоправдано дълго. Ако имате сили, време и желание, обаче, не пречи да варите напитката и по-дълго.

Ако в течната смес са останали по-едри частици от зрънцата просо, не се безпокойте.
След като сместа се е  сварила, а зрънцата са омекнали, потопете в нея пасатор и на висока скорост разбийте сместа. Всички едри частици от просото ще изчезнат и гъстата бозава течност ще стане копринено гладка. На някои от снимките се вижда по стъклото на чашата колко фина е текстурата на напитката - ние също смляхме едрите частици просо с пасатора.

Ако течността ви се струва твърде  гъста, тук е моментът да добавите вряла вода, докато постигнете желаната гъстота на напитката.  Гъстотата на бозата е въпрос на вкус, затова разреждайте накрая, поне първия път, докато уцелите желаната гъстота.

Ние използвахме общо 3.5 литра вода, но бозата стана малко рядка. Следващия път ще използваме не повече от 3 литра или дори по-малко, но ние обичаме по-гъста боза.

Имайте предвид също така, че след като изстине, напитката почти не променя консистенцията си. Или сгъстяването е съвсем незначително.

В полуготовата напитка изсипете останалата захар (около 400 г), разбъркайте и продължете да варите на умерена температура още около 4-5 минути.

Захарта може да регулирате на вкус, разбира се, но с това количество продукти напитката става умерено, приятно сладка.




Оставете сварената течност да се охлади, изсипете в нея закваската, разбъркайте добре и оставете напитката похлупена на стайна температура да ферментира.

После пресипете в бутилки с широко гърло или в буркани и приберете готовата боза в хладилник.

Вашата вкусна, гъста, истинска, резлива боза е готова!
Малка част от бозата може да си оставите за закваска за следващата доза! ;) )


*** По същата рецепта може да си направите и боза с готово ръжено брашно, Такова се продава свободно във веригата магазини Т Маркет, например, на цена 0.79 лв за половин кг. За направата на 3 литра боза ще ви е достатъчно около 0.45 кг ръжено брашно.


*** Бозата по тук публикуваната рецепта може да съдържа нищожно количество алкохол, особено ако я оставите да ферментира по-дълго. Тя ще стане още по-вкусна и това няма да се отрази на бистротата на съзнанието ви, нито на способностите ви да шофирате по никакъв начин, но ако ви спре КАТ, пробата с дрегер може да излезе положителна. Затова бъдете внимателни, ако пиете истинска боза (а не онази ерзац от пластмасовите бутилки в супермаркета) и решите да седнете зад волана след това!

Наздраве и да ви е сладко!









събота, 21 октомври 2017 г.

Пикантна консервирана салата с печени патладжани / Spicy Preserved Salad with Roasted Eggplants






Тази консервирана салата е толкова апетитна и вкусна, че нямаше как да пропуснем да споделим рецептата в блога си.

Това е напълно готова салата, с която може да разнообразите трапезата си през студените месеци, когато пресните сезонни зеленчуци почти изчезват от българските магазини, а ако все пак ги има, цените им се увеличават в пъти.
Тогава може да извадите от охладеното бурканче салатката и да подправите с предпочитаните подправки.

Главното и преимущество, освен нежният и много сочен зеленчуков вкус, е бързото и лесно приготвяне.




Необходими продукти за 1 доза:

2.5 кг патладжани
1.5 кг червени сладки чушки
1.5 кг домати
2-3 глави чесън
1-2 люти чушки
1 връзка магданоз
сол, оцет и захар - на вкус
олио за намазване

Добре е по възможност да използвате по-тънки патладжани, добре узрели, но с малко (или съвсем без) семе и бяло стегнато месо. Тогава патладжанените късчета стават особено вкусни.

Количествата на изброените продукти търпят изменения по ваш вкус. Ако обичате повече чушки - сложете повече. Ако обичате по-люто -  увеличете лютите чушлета.  Важна в случая е идеята.




Всичко се приготвя пределно просто:


Нарежете патладжаните на кръгчета с дебелина около 1 см. Посолете ги и оставете настрани за 1-2 часа, да изтече черният сок.

Загрейте фурната до 200 градуса.

Постелете широка тава с хартия за печене и намажете хартията с олио. Удобно е да се използва широка силиконова четка за равномерно разпределение на мазнината.

Измийте и подсушете патладжаните, после ги подредете в тавата, без да ги застъпвате.

Намажете всяко кръгче патладжан с мазнина с помощта на силиконова четка.

Сложете патладжаните в горещата фурна и ги оставете буквално да се опърлят от високата температура - нужни са им около 10 минути.

Извадете тавата, обърнете кръгчетата патладжани с щипка и ги намажете с тънък слой олио и от другата страна с помощта на силиконовата четка. Мажете само патладжаните. Върнете ги във фурната и оставете да се опърлят за още 4-5 мин. и от другата страна.

Ако трябва да изпечете втора тава,  мажете само патладжаните. Хартията не е нужно да сменяте, нито да я мажете повторно. Ако тавата ви е с незалепващо покритие, хартия не е необходима, Само еднократно намажете тавата с тънък слой олио.

Можете да опърлите патладжаните и на скара, или в тиган/грил-тиган с незалепващо покритие, ако желаете, но пак трябва да са намазани с мазнина.

Важното е да ги обработите на висока температура за кратко време, така че да останат хрупкави и твърдички.

Опечете червените чушки и ги обелете.

Доматите измийте, обелете от люспите; нарежете лютите чушлета, смесете ги с доматите и смелете в блендер или месомелачка.

Почистете магданоза, нарежете го на ситно и го прибавете към смлените домати и чушки.

Подправете получения доматен сос със сол, захар и оцет на вкус.

Скилидките чесън нарежете на слайсове.

Подредете зеленчука в буркани:
На дъното сипете малко от соса, после редете патладжани, печени чушки, доматен сос.

Между редовете зеленчуци посипвайте с нарязания на слайсове чесън.

Напълнените буркани затворете с капачки и стерилизирайте готовата салата за не повече от 7-8 минути.

Сервирайте салатата през зимата охладена, подправена със зехтин или друга растителна мазнина, балсамов оцет на вкус  и поръсена с пресен магданоз.


Много е вкусна!
Добър апетит!







сряда, 6 септември 2017 г.

Пикантна аджика с ябълки / Spicy Adjika with Apples





Думата "аджика" идва от абхазки език и означава буквално "сол". Оригиналната, класическа абхазка и грузинска аджика се прави от червени чушки чили, чесън, магданоз, кориандър, сол и ... орехови ядки. И не се вари.

Благодарение на голямото количество сол в нея тя не се разваля и може да се съхранява на хладно място дълго време, без варене и без стерилизация.

Тази аджика се употребява в абхазката и в грузинската кухня като подправка, слага се в ястията и им придава неповторим пикантен вкус и аромат.

От грузинската и абхазката кухня подправката се е пренесла и в кухните на всички останали народи, живеещи на територията на бившия  Съветския Съюз.  С течение на времето към класическата смес от силни, лютиви съставки хората започнали да добавят и зеленчуци, а след това и плодове. И да я варят.

Съществуват множество рецепти за аджика и тази, която ви предлагаме днес,  е само една от тях - осъвременена, но все така много пикантна и апетитна.

Аджика, между другото, сме виждали да се продава и по нашите големи вериги хипермаркети, като Метро и Кауфланд. Но друго си е домашно приготвеното, за което знаеш точно какво има вътре.

Така че, ако сме успели да събудим любопитството ви, да започваме?!


Необходими продукти за 1 доза:

2 кг добре узрели домати (желателно е сорт за консерви - те са по-месести, по-сладки и с много по-малко семе)
1.5 кг сладки червени чушки
0.8 кг моркови
0.8 кг сладки ябълки
0.3 кг чесън
0.2 кг люти чушки (по възможност червени)
3 връзки магданоз
1 ч.ч олио (200 мл)
2 равни супени лъжици сол (или на вкус)

Опционално:
Захар и оцет на вкус, ако искате от аджиката да си направите дип за печено месо.
Много е апетитен!

Използването на ябълка омекотява вкуса на пикантната аджика и и придава допълнителен аромат.



Доматите измиваме, цепваме накръст и слагаме в съд с вряла вода. След като престоят в нея няколко минути, лесно можем да ги обелим от люспите. После ги нарязваме на едри парчета

и смиламе в блендер, но така, че да останат късчета.

Сладките червени чушки измиваме, почистваме от дръжките и семето и нарязваме на по-големи парчета.
Желателно е да се използват червени люти чушки - чили или друг лют сорт.



Лютите чушки измиваме, премахваме цялото семе или част от него, или пък го оставяме всичкото, ако искаме аджиката да е по-люта (по желание) и ги нарязваме.

Смиламе сладките и лютите чушки в блендер пак така, че да останат дребни парченца.

Измиваме, почистваме морковите и смиламе в блендер.
Ябълките обелваме и премахваме семенните кутийки. Смиламе ги.
Чесъна обелваме и смиламе в блендера до дребни късчета.
Магданоза измиваме и нарязваме на ситно.

В подходяща тенджера изсипваме всички  смлени зеленчуци, олиото,
смлените ябълки,
(в блендера ни ябълките се смилаха трудно, затова при меленето ние добавяхме и по няколко лъжици от вече смлените домати - тук виждате ябълково-доматената смес)
 посоляваме и включваме сместа да се вари на умерен огън около 60 - 70 минути, като периодично разбъркваме. Варим на полуотворен капак, за да се редуцира течността в аджиката.








Руснаците казват, че хубавата аджика е тази, която може да се сложи на филийка.



Накрая добавяме нарязания на ситно магданоз.

Сварената аджика, още вряла, се насипва в стерилизирани буркани, затваря се със стерилизирани капачки и бурканите се обръщат с капачката надолу. После се завиват с одеяло и се оставят така до пълното им изстиване.

Може да се съхранява на хладно място през цялата зима.

От това количество продукти ние напълнихме 4 буркана по 900 грама, два буркана по 680 грама и ни остана една купичка да си похапнем същия ден, за да я опитаме.

С тази апетитна пикантна аджика може да се подправи всяка зимна гозба и тя да придобие свеж, пикантен вкус на зеленчуци.


В част от сварената от нас аджика ние добавихме захар и оцет на вкус и сварихме до пълна готовност така приготвената зеленчукова смес.

Получи се извънредно пикантен, ароматен, сладко-кисело-лютичък дип. Чудесен да се сложи на филийка или да придружи кюфтенцата или пържолката. А защо не и ракийката?!

Изобщо, поле за изява и развихряне на въображението - дал Бог! Опитайте!

P.S. Подготвяйки снимките, забелязахме, че сме пропуснали да документираме чесъна в нашата аджика. Но той е вътре и, уверяваме ви, аджиката е божествено вкусна!

Добър апетит!