неделя, 25 февруари 2018 г.

Пухкав френски хляб, вкусен като кифличка, в хлебопекарна машина Finlux FBM-1683W / Fluffy French Bread In A Bread Machine Finlux FBM-1683W





Този хляб дори не е от екстра качество бяло брашно, а от съвсем обикновено, с нищо непретендиращо пшенично, тип 650. Купуваме си го от верига магазини "Т Маркет"за 0.69 лв за килограм, а марката на брашното е "Оptima Linia"(запазената марка продукти на "Т Маркет").

И въпреки това той е любимият хляб, който слагаме на нашата трапеза - и в делник, и в празник. Получава се необикновено пухкав, мек, с хрупкава коричка и с вкус на  кифличка! Толкова го обичаме, че когато извадим от машината новия хляб, за нас е неустоимо изкушение още горещ да го разчупим и да се се угостим с мек топъл хляб и с парченце сирене!

Великолепен е!


Машината, в която го приготвяме, е Finlux FBM-1683W :


Предимство на машината е, че ваничката за хляб е достатъчно голяма, защото е предвидена (по спецификация) за 1.5 кг хляб.  Корпусът на машината е с много добра конструкция, с  просторна камера и дава възможност за направа на наистина много пухкав хляб.

Реотанът е само един, но е монтиран доста високо и изпича равномерно целия хляб.

Сводът на капака е висок и под него горещият въздух може да циркулира свободно, благодарение на което хлябът се изпича много добре и равномерно и получава хубава, добре изпечена горна коричка.


Във ваничката, предвидена за хляб с тегло 1.5кг, ние правим хляб, който тежи не повече от 1.2 кг., като хлябът изпълва ваничката точно до края и.

Недостатък на този модел е, че машината по подразбиране меси тестото само два пъти.

Дори и на програмата за "френски" хляб, която е използвана за направата на този, който виждате, пак са предвидени по подразбиране само две месения.

За сравнение досегашната ни хлебопекарна, уж маркова Gorenje BM 1200 (а тя на практика си е типична "китайка"- същата със своето лого разпространяват на пазара още и Rohnson, Zephyr, Fist Austria и Finlux), меси тестото 3 пъти.
За жалост обаче на тези "китайки" ваничката е твърде малка, а сводът на капака - твърде нисък и хляб със  същото тегло се получава, макар и вкусен, много по-сбит и коричката му не се изпича достатъчно добре.

Първите два хляба, които направихме във Finlux 1683W, се получиха доста груби, глетави и безвкусни. Но все пак машината е с цели 15 програми и има начин да се лавира и "надхитри" недостатъка. Защото се знае добре, че колкото по-продължително се омесва тестото за хляба, толкова по-вкусен и по-пухкав става той. Знае се също така, че тъкмо "френският" хляб се характеризира с повече на брой и продължителни месения.

По-неприятно е друго: това, че нито вносителят, нито търговецът, от който я купихме, са си направили труда да приложат  в онлайн описанието на машината достатъчно подробна и коректна спецификация и да посочат тези особености и, поръчвайки я онлайн, потребителят няма представа, че ще се сблъска с този недостатък.

Ама то май и във физически магазин за битова техника никой няма да уведоми "Н.В. Потребителя" за същия –  доколкото познаваме манталитета на българските търговци.

Писмената инструкция за употреба от вносителя ("Зора"), която идва в комплект с машината,  също е крайно оскъдна и неясна, а инструкция от производителя не е приложена.

Няма откъде да се изтегли инструкция за употреба от производителя и онлайн. Производителят всъщност още и сайт няма ( пише, че сайтът е "Under Construction").

Е... какво да си говорим? Известно е, че в това отношение и вносители, и търговци в скъпата ни татковина са крайно немарливи, нехайни и небрежни. Подобно отношение към продаваните стоки и към клиентите се наблюдава при всеки един вид битова техника, всеки модел кухненски уред, какъвто и да било той.
Пък май и производителят не си е дал особено много труд да прояви грижливост към клиентите.

А точно грижливото отношение към клиента е един от отличителните белези на уредите на реномираните брандове като Tefal, Moulinex, Redmond, Philips от второ- и треторазредните производители като Finlux, First Austria, Zephyr и т.н.

До такава степен немарливо отношение, че тази машина, която според посоченото в инструкцията за употреба е с мощност 950W -  според описанието на всичките  БГ търговци, които я предлагат онлайн, без изключение, била с мощност 850W?!
Добре поне, че не е обратното!

С две думи и за пореден път един проверен в практиката съвет към читатели и потребители:
Който иска безупречно качество на техниката и безупречно грижливо отношение от производителя, трябва да се бръкне по-дълбоко, както сторихме с мултикукъра Redmond M90.


Та така! Сдобихме се с иначе нелошата, но до известна степен недомислена машина за хляб на Finlux, придружена от свръхпестеливата инструкция за употреба и хлъцнахме от изненада, като открихме колко кратък и недостатъчен е цикълът на месене на тестото.

Почти бяхме на път  да я върнем на търговеца, но...  след първите два хляба намерихме начин да преодолеем недостатъка и да получим така желания вкусен като кифличка хляб, на вкус същия, какъвто получавахме в хлебопекарната Gorenje BM 1200, само че знaчително по-пухкав!

А хлябът, с известна наша намеса, наистина се получава извънредно вкусен - като същинска френска кифличка!

И си останахме с Финлукса,  като тепърва ни предстои да разучаваме как се работи с програмата "HOME MADE", за която вносителят, издал инструкцията ("Зора") (или пък производителят изначално, кой знае), също не си е направил труда да обясни нито думичка. За щастие има други, далеч по-коректни към клиентите производители, благодарение на които по аналог се надяваме да съумеем да се справим и с тази иначе хубава по идеята си програма.




Продуктите, които използваме за направата на хляба, претегляме на везни, в т.ч. и водата, и са дадени в грамове! 

Изключение правят солта, захарта и маята, които отмерваме със стандартната мярка за чаена лъжичка, която върви в комплект с всяка хлебопекарна машина.


Необходими продукти за един пухкав "френски" хляб с тегло 1200 г:

– 795 грама пшенично брашно  "Optima Linija" тип 650
– 455 грама вода със стайна температура (нашата машина предварително загрява водата, ако вашата машина не прави това, добре е да използвате предварително затоплена вода).
– 60 грама растителна мазнина (ние използваме слънчогледово олио)
– 2 чаени лъжички сол
– 2 чаени лъжички захар
– 1 равна чаена лъжичка суха френска мая Саф Момент (червена)
*** Тази мая е много силна и в никакъв случай на това количество брашно не трябва да се слага повече от посоченото количество мая. Маята купуваме в пакети по половин килограм и я съхраняваме в плътно затворен буркан за подправки в хладилник.



Посочваме не само мерките, но и марката на продуктите, защото е известно, че от качеството на брашното много зависи колко вода ще поеме то, а от качеството на маята зависи дали определено количество ще е достатъчно за надигането на тестото.

 Ако се работи с друго брашно, от друг производител, то ще трябва да се проследи колко вода ще поеме брашното и евентуално да се направи корекция (да се добави малко брашно или малко вода, до получаването на стегната топка тесто, която не се маже под лопатките). Само тогава може да се получи хубав издут хляб, който не хлътва по средата преди печенето.

Подчертаваме: подобна корекция на продуктите се прави при първото замесване, при което продуктите се хомогенизират от лопатките, а тестото все още е далеч от втасването.
Тогава няма проблем да се отвори за кратко капакът на машината и  при необходимост да се сипе отдолу, под тестото, с лъжица малко брашно или малко вода (според необходимостта), които лопатките бързо поемат и  хомогенизират, и да се убедите, че тестото е станало на стегната топка.
След края на първото замесване започва процесът на втасване и отваряне на машината не е препоръчително.

Първо изсипваме олиото, като внимаваме да не полеем лопатките там, където те се надяват на осите.

Със силиконова четчица внимателно намазваме цялата ваничка с мазнина, също и лопатките, без местата на съединяването им с осите. Така под лопатките няма да се събира тесто.

Сипваме солта и захарта, изливаме водата (никога не изливаме течностите върху лопатките, винаги настрани от тях), после изсипваме брашното.

Брашното разстиламе с лопатка или лъжица, така че да покрием цялото количество вода.

След това отгоре сипваме маята.

Включваме на програма "френски хляб", тегло 1250 г, тъмен цвят на коричката.
На тази машина програмата е  3 часа и 15 минути (от които първите 10 минути са за предварително подгряване на течностите), за тегло 1.500 кг - 3часа и 25 минути, от които първите 10 - за подгряване на течностите.

За сравнение в хлебопекарните на Redmond за хляб с тегло 1 кг програмата за френски хляб е с продължителност 4 часа и в тях всеки детайл на работата е грижливо описан и обяснен!

Това е положението: има марки, които произвеждат ширпотреба ... и брандове, които държат на реномето си... За жалост обаче у нас хлебопекарни Redmond въобще не се внасят и не се предлагат.



Така изглеждаше нашето тесто непосредствено след края на първото месене. Вижда се, че то e  е стегнато, но все още не е добре омесено, а по стените на ваничката няма залепено тесто.

С тези продукти и количества след второто месене се получава хубава, стегната и гладка топка тесто, което не "маже" под лопатките на машината.

Ако тестото не е достатъчно стегнато, то ще се надигне при втасване, но непосредствено преди изпичане то в средата ще спадне и ще стане дупка.

Тук има видео как трябва да изглежда вашето тесто, което машината меси:

http://forumbabgmama.blogspot.bg/2011/01/blog-post.html>>>

В това е "тайната" на равномерно надигналия се хляб, който никога няма да спадне по средата и да стане с дупка, която отчайва толкова много от начинаещите хлебопекари.


След първото месене ние изключихме машината и включихме повторно програмата за френски хляб, 1250 г, тъмен цвят на коричката.

Така машината направи едно допълнително трето месене с продължителност 15 минути, благодарение на което хлябът става пухкав и много мек, с фини шупли, каквито толкова обичаме!

Вкусен като кифличка, идеален за похапване дори и без сол, а с парче сиренце е истинско угощение!

Добър апетит!







неделя, 11 февруари 2018 г.

Мултикукър - що за уред е това и за какво служи той?




Трябва да признаем, че преди да пристъпим към тази публикация в този наш блог, който до момента изцяло се беше фокусирал върху рецепти за традиционно готвене, се колебахме дали е нужно да я пишем.
Един коментар на наша последователка и читателка, която много уважаваме - Весела>>>, обаче, ни накара да се решим.

За коментарите из разни бг форуми – колкото невежи, толкова иронични и самонадеяни, отдавна бяхме наясно. 

Но коментарът на един толкова добре образован, интелигентен и умен човек като Весето - ни подсказа колко е сериозен всъщност проблемът:

Огромното болшинство българи и българки или  изобщо не са чували за мултикукърите, или ако са чували оттук-оттам – са предубедени, невярващи, скептично или иронично настроени към тях. 
Не разбират тяхното предназначение, не могат да си представят изобщо каква прекрасна работа вършат те в кухнята, колко по-лесно, удобно, комфортно е приготвянето на храната на семейството! 

И най-важното! - колко по-вкусна се получава тя, храната ни!

Традиционните кулинарни групи в социалните мрежи в България са стотици и всеки ден се нарояват нови и нови, имат десетки и стотици хиляди членове, докато кулинарните групи за готвене в мултикукър наброяват в най-добрия случай 8– 9 хиляди члена общо. При това са едни и същи хора, които членуват в по няколко или във всички такива групи едновременно. Самите групи пък се броят на пръсти. 

А общества, в които да се разяснява, наред с приликите, каква разлики има от модел до модел мултикукър, колко е важно да подбереш подходящия за собственото си домакинство уред ... такива тотално липсват! 

А това е важно! Важно е да избереш правилно собствения си домашен помощник, твоето лично "вълшебно гърне" в кухнята - което да отговаря на твоите потребности, на твоя стил на готвене, на нуждите на семейството ти - защото едно домакинство има нужда само́ да си пече хляба и кекса, да си кваси киселото мляко, да приготви лесно, удобно и безопасно! бебешката и детската храна, да сготви диетична храна за болен или друг член на семейството, поставен  на диета, а друго се интересува повече как по-бързо да се свари бобът, лещата, месото и да се сложи на масата... 

Да,да! Точно така е поставен в основата си въпросът за избор на подходящия мултикукър. Следват детайлите в избора, които никак, ама никак не са маловажни!

Оказва се, че тези уреди на практика са абсолютно непознати на широката аудитория, хората представа си нямат колко много неща могат да приготвят в тях, при това с каква лекота и неподозиран комфорт - те заместват с еднаква лекота готвене върху котлон,  в тиган, във фурна, хлебопекарна, уред за квасене на кисело мляко, за печене на пица - взети заедно и какво ли още не!

Проблемът се усложнява и от липсата на материали, които да запознаят българина с удобствата, предлагани от мултикукърите, от много бедния внос на качествени, модерни, съвременни уреди и накрая, но не на последно място - от неразбирането на тези, които са заинтересовани от продажбата им - търговците, че е нужна разяснителна работа, за да проумеят и повярват хората колко удобен, буквално "вълшебен" домашен помощник в кухнята може да бъде един подходящо подбран мултикукър .

Колко много работа има да се свърши, за да се промени тази печална картинка!...

За да не бъдем голословни, ще публикуваме коментара на безкрайно уважаваната от нас наша читателка:


Стана ни малко тъжно и малко кофти - дори за един толкова високо интелигентен и умен човек като Весето мултикукърът, оказва се, бил "джаджа, с която се забавляваме..."

Мила Весе, дори представа си нямаш в каква горчива заблуда си! 
Забавляваме се, да! Но се забавляваме само защото готвенето е толкова комфортно и леко, че трудът в кухнята става забавление, а храната ни никога досега не е била толкова вкусна! Твърдим  това с най-чиста съвест на всеослушание и ти пожелаваме от сърце някога и ти да опиташ и да се убедиш! 

Също така ще цитираме няколко мнения от бг форуми по въпроса за мултикукърите, публикувани тук без наша редакция:

Въпрос:
... "Това чудо какво точно прави? Функция за бавно готвене има ли? Нещо като гювече може ли да прави

 Отговор 1:
" ^сега са модерни и "здравословни"..
За мен са за абсолютно начинаещи в готвенето...- това го формулирах така, за да не засегна тези, които са си купили "мулти печките"
.

 Отговор 2:
... "Тенджера с вграден котлон, все трябва да има един терморегулатор... " 

Отговор 3:
..." Точно това е ->принципно, измислено преди 50 години и имало частично приложение в битовата кухня.
Сега се нарича "Мулти глупост", с която взимат парите (не малко) на хората.
След няколко изпълнения на "здравословни и бързи рецепти" ще залежава в мазето/тавана за неопределено време.(изключение колегата по горе)
..баси, по добре да си взема китайски телефон.
"

 Отговор 4:
 ..." ^ ако знаеш, колко може да спорим..
горе-долу толкова и колкото тези уреди са навлезли в професионалните кухни, например.
..а тази ти част, как една тенджера с долен/горен реотан(измислена много отдавна) може да замени фурна, скара, котлон и т.н мислех да я пускам в "бисерите", ама айде ще изчакам малко."

Тук ще спрем с цитатите, за да не отегчаваме нашите читатели. Ако ви е интересно обаче, може да проследите цялата прелюбопитна дискусия на тази тема в този източник >>> .

Тъжно е и е жалко, че през 21 век, в 2016 година, когато е водена тази дискусия, има уж грамотни и цивилизовани хора, които, без да са се опитали да вникнат в същността,  гледат на  едно от най-чудесните изобретения на техниката, облекчаващи неимоверно много нелекия труд на човека в домашната кухня с толкова много недоверие, нихилизъм и откровен сарказъм. 

Същевременно въпросният форум, но и някои от отговорите в една наша анкета в блога ни "Мултикукър ревю">>>  ни накараха да решим, че тази публикация е важна, ако наистина искаме да популяризиранме този толкова по-интелигентен, удобен, комфортен, чист и вкусен начин за приготвяне на храната в българския дом, колко важно въведение е тя в темата за мултикукърите въобще и за мултикукърите на българския пазар в частност.


И така, що за уред е мултикукърът и за какво служи той?

В началото на съществуването си като самостоятелен, различен от оризоварката уред, той е бил замислен като многофункционален кухненски прибор с програмно управление за приготвяне на храна в автоматичен режим.

С течение на времето конструктори, технолози, дизайнери и производители са разширили функциите на тези уреди и са създали хиляди модели с различни функции и възможности, някои от които буквално надхвърлят нашето въображение.

Към момента съществуват четири основни вида мултикукъри:

1. Мултикукъри с автоматични програми за времето и температурата на обработка на храните под налягане.

2. Мултикукъри, готвещи в автоматичен режим на времето и температурата (a при уредите от по-висок клас - и с ръчен избор на температурата) без налягане. 

3. Мултикукъри-хибриди, работещи в режим под налягане и в режим без налягане.

4. Индукционни мултикукъри, които готвят без налягане,  но по-скорост на приготвяне на храната са съизмерими с мултикукърите под налягане.


1. Мултикукърите , работещи под налягане са много и различни видове, но в България като че ли са представени основно с този модел First Austria FA5130, който е на практика един от най-семплите представители на този тип уреди, машина от среден към нисък клас:



Тези модели (особено бюджетните такива)  обикновено предлагат ограничен брой автоматични програми , само с възможност за промяна на времето за обработка на храната, а това означава - ограничен брой температурни режими. Основното им достойнство е, че готвят по-бързо.

Има мултикукъри от много висок клас, работещи под налягане с много повече програми и  есктри, с много по-качествени купи, като за пример можем да посочим канадските Instant Pot, американските COSORI, испанските Olla  и други, но те струват значително по-скъпо и за момента внос на подобни кукъри в България няма.


2. При мултикукърите, работещи без налягане има множество разновидности, като с течение на времето производителите са обогатили менютата им от автоматични програми с различни допълнителни екстри:
– Функция за отложен старт, 
– Функция за поддържане на топлината на готовата храна,  
– Програми за ръчни настройки на времето и температурата, 
– Възможност за запаметяване на ръчните настройки и създаване по този начин на собствени програми, 
– Възможност за промяна на времето и температурата по време на самото готвене (при някои модели последно поколение). 

Най-ценното при тези уреди е възможността за ръчни настройки на времето и температурата. Те дават възможност на истинските кулинари по душа да проявяват творчество и да изпълняват в мултикукъра разнообразни и най-сложни рецепти, изискващи изпълнение в много стъпки. 

Един от най-добрите примери за мултикукър от този клас на пазара, съчетаващ в себе си всички предимства  на мултикукърите без налягане, с множество екстри, като 3D нагряване>>>, малка стъпка на ръчно задаване на температурата (само 5С) в широк диапазон, 17 автоматични програми за готвене, като много от програмите са с автоматично зададени стъпки на промяна на температурата за най-добър  резултат, керамична чаша с дръжки, великолепен дизайн и още многo други екстри, е този великолепен Redmond RMC M90E, който може да се закупи и в България с осигурено гаранционно и извънгаранционно сервизно обслужване: 




Съществуват по-нови модели мултикукъри с брайлова азбука на менюто в помощ на незрящи хора, 

с гласови команди и 

дори с възможност за управление на уреда дистанционно чрез смартфон приложение, като този чудесен Redmond RMC 151E, който също вече се продава в България с осигурено гаранционно и извънгаранционно сервизно обслужване:



Техническата мисъл на инженерите обаче не спира с новите разработки - вече са създадени т.нар. "мултикухни", в които освен да варите, печете, пържите, задушавате, готвите на пара, да приготвяте компот, сладко, пица, кисело мляко, сладкиши, хляб или паста във вътрешния съд ("чаша" или "тенджера"), можете да повдигнете дъното с нагревателния елемент и да го използвате като стандартен котлон, за да изпържите продукти в класически тиган или да си сварите сутрешното кафе по турски в джезве например. 

Дай Боже да дочакаме мултикухните да достигнат и до българския пазар. В студентската квартира, на вилата, в хотела по време на почивка или просто в кухненския бокс на ергенската боксониера с ограничена площ те са просто незаменими:


 



3. Мултикукърите - хибриди, които могат да работят и под налягане, и без налягане, са едни от най-добрите възможни избори. Един великолепен представител на този вид уреди е този страхотен  Redmond RMC 140:



И, забелзвате ли?! Лепенките върху уреда са на руски език! Защото в Русия тези уреди са ежедневие, пазарът е наводнен с хиляди, един от друг по-добри, по-нови, модерни и съвременни  модели... 
За жалост обаче у нас подобни чудесни уреди  засега са само в сферата на добрите пожелания и светлите мечти...
Но кой знае?... Може някой прекрасен ден това да се промени!? Човек е така устроен, че винаги иска да си пожелае и да повярва в най-доброто...


4. При индукционните мултикукъри готвенето се осъществява на принципа на индукцията на магнитното поле около съда на кукъра, който задължително е метален. На практика  това е 3D нагряване>>>  осъществено от магнитното поле, което се създава около купата на мултикукъра. Готвенето с такъв мултикукър е по-бързо дори от това в уредите под налягане. 

Остава да си пожелаем такива уреди да се появят някога и у нас.


A ето за такава техника от най-висш клас, като този индукционен мултикукър с функция за работа под налягане Element FWA 01 PB El'Chef , произведен в Южна Корея, не е ясно дали изобщо ще можем някога и да си мечтаем. Факт е обаче, че те съществуват, за да ни докажат, че за  човешките възможности предел няма:



Общото в огромното разнобразие от умни домашни машини за готвене, наречени мултикукъри е, че:

– Те всички имат вътрешен съд ("тенджера" или "чаша"), изработена от здрава дебела неръждаема стомана или дебел лят алуминий с нанесено върху него различен вид незалепващо покритие (подробности в отделна статия);

– Управлението на процеса на приготвяне на храната се осъществява от микропроцесор, който е отговорен за поддържане на необходимите температура, време, налягане, както и за изпускане на парата чрез парния клапан  във всеки един етап на съответната програма.

A разликите... 
Разликите са много и  големи, и ще бъдат предмет на публикации и коментари през цялото време, докато е активен блогът.

Но как така в един единствен съд могат да се осъществяват толкова много различни готварски  процеси и да се приготвят толкова много различни видове храни!? 

Тъкмо този въпрос терзае повечето скептици и невъзможността да асимилират това чудо на инженерната мисъл ги кара  да се отнасят крайно недоверчиво към тези буквално "вълшебни готварски гърнета" - мултикукърите.

Обобщено отговорът е много простичък:

– От различните зададени температурни режими и от количеството течност зависи дали храната ще се готви бавно, дали ще къкри на умерена температура, ще ври на силен огън или пък ще се задушава в собствения си сос.

– От зададената температура и количеството мазнина зависи дали в мултикукъра ще се запича, пържи или пече.

Или както отдавна е известно: 
Всичко гениално е просто, трябва само някой да е бил умен и да се е сетил.

Освен гореспоменатите видове програми  мултикукърите  обикновено имат и още много функции: в тях може да се закваси кисело мляко, да се свари сладко, мармалад или конфитюр, да втаса и да се изпече хляб, да се изпече кекс, блат за торта или пица, да се вари на пара и много други.

В основата на всички готварски процеси, осъществявани в мултикукъра, е правилното задаване на температурния режим, времето и средата, в която ще се извършва готвенето - течност и/или мазнина, и тяхното количество.  Правилното съчетаване на тези фактори дава възможност в един съд да приготвяме толкова много различни видове храни. 

За улеснение на потребителите инженери и технолози разработват съвместно различните автоматизирани програми за готвене. 

А за тези, които не обичат да готвят по предварително зададена програма и предпочитат да приготвят храната по собствени рецепти, е създадена функцията мултишеф (мултикук) за ръчно задаване на температурен режим и времетраене на процеса.

Неслучайно водещите производители прилагат към инструкцията за употреба подробни схеми с температурата и времетраенето на обработка на различните видове продукти и храни.


В следваща наша публикация ще ви запознаем с нашите лични аргументи да изберем да приготвяме ежедневната храна на домакинството си в мултикукър. 


Убедени сме, че след като се запознаете с тях, и вие ще проявите интерес да си купите поне един такъв уред.
Останете с нас!


неделя, 4 февруари 2018 г.

Как да изберем подходящия мултикукър за своето домакинство – За най-добрия вкус на храната и най-успешни печива

снимка1

Избирайки мултикукър, всеки грамотен потребител трябва да знае в какъв уред може постигне най-добър вкус на храната и да направи най-вкусните печива.

Най-важният фактор за най-добър вкус на храната и най-успешни, равномерно надигнали се печива - баници и кексове, и за най-добро запичане е видът на нагревателя, чрез който се загрява храната в купата.

Вижте още >>>